Przejdź do treści
Szkolenie instruktorskie w ratownictwie lotniczym (fot. kpt. Adam Daszkiewicz)
Źródło artykułu

Szkolenie instruktorskie w ratownictwie lotniczym

W dniach 13-24 listopada na terenie Wojskowego Ośrodka Szkolenia Kondycyjnego w Zakopanem oraz 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu przeprowadzone zostało szkolenie kandydatów na instruktorów technik linowych w ratownictwie lotniczym. Wśród uczestników znaleźli się również żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Szkolenie rozpoczęły zajęcia metodyczne, w trakcie których każdy z kandydatów na instruktorów przedstawiał posiadaną wiedze z zakresu właściwego przygotowania pokładu śmigłowca do technik ratowniczych. Cześć teoretyczną zakończył egzamin dopuszczający uczestników kursu do części praktycznej, która odbyła się z wykorzystaniem śmigłowca W-3 Głuszec z 1 BLWL.

Poruszanie się po pokładzie śmigłowca, poręczowanie czy zjazd na linie grubej tzw. „FAST ROPE” zdominowało pierwsze dni szkolenia praktycznego. W dalszej części kursu instruktorzy pozwolili na większą samodzielność przyszłych instruktorów. Z drugiej strony zwiększali wymagania, zwracając uwagę na precyzyjne wykorzystanie linowych zestawów ratowniczych na pokładzie śmigłowca.

Bardzo ważną częścią szkolenia praktycznego w powietrzu były zjazdy w dzień i w nocy z wykorzystaniem liny osobistej i pokładowej, jak i technika długiej liny tzw. „LONG LINE”, bądź często zwana w ratownictwie śmigłowcowym metodą „HEC” z wykorzystaniem kosza ratowniczego.

Choć zgrupowanie odbywało się w połowie listopada, a pogoda nie rozpieszczała przyszłych instruktorów, zgodnie z planem kursu instruktorskiego nie mniej ważnym elementem szkolenia były zjazdy do wody i ewakuacja poszkodowanych.

Duże doświadczenie instruktorów z WOSzK Zakopane, 1BLWL oraz 2 GPR i 3GPR pozwoliło na właściwe i bezpieczne przeprowadzenie szkolenia. Nad całością szkolenia przyszłych instruktorów technik linowych z ramienia 25 BKPow. czuwał doświadczony wieloletnim stażem instruktor w ratownictwie lotniczym mjr Zbigniew Kowalski.

Zdobyte uprawnienia instruktorskie oraz umiejętności i doświadczenie pozwolą kawalerzystom na wykonywanie specyficznych zadań stojących przed nimi zarówno w dzień jak i w nocy.

Galeria zdjęć

por. Michał Kolad

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony