Przejdź do treści
Nowy symulator w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego (fot. 23blt.wp.mil.pl)
Źródło artykułu

Nowy symulator w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego

Od 1989 roku w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego funkcjonował symulator lotu pod nazwą Kabina Treningowo Symulacyjna KTS-21.

W dniu 22 czerwca 2016 roku w jednostce nastąpił swoisty przeskok technologiczny, gdyż od tego dnia 23.BLT w Mińsku Mazowieckim posiada najnowocześniejszy w kraju symulator lotu samolotu MiG-29.

Uroczystość otwarcia rozpoczął Dowódca 23. BLT płk dypl. pil. Maciej Trelka, który podkreślił wagę posiadania tak nowoczesnego i zaawansowanego urządzenia szkoleniowego. Po okolicznościowych przemówieniach dokonano oficjalnego przecięcia wstęgi, a następnie ks. mjr Karol Skopiński poświęcił kabinę symulatora. Zwieńczeniem uroczystości był pokaz możliwości wykorzystania kabiny w różnych sytuacjach podczas szkolenia lotniczego.

Urządzenie przeznaczone jest do wsparcia procesu szkolenia pilotów oraz personelu Służby Inżynieryjno – Lotniczej (SIL) obsługujących znajdujące się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej samoloty MiG-29 w wielu zakresach. Najważniejsze z nich to: nauka i trening procedur użytkowania przez załogę samolotu znajdujących się w kabinie urządzeń pokładowych, nauka i trening wykonywania lotów dziennych i nocnych w różnych warunkach atmosferycznych, nauka i trening procedur awaryjnych oraz szkolenie personelu SIL w zakresie działania systemów pokładowych w kabinie.

W skład zasadniczych elementów symulatora wchodzą: replika kabiny samolotu MiG-29, sferyczny ekran projekcyjny, projektory systemu wizualizacji oraz stanowisko instruktora, które zapewnia kontrolę działania systemu, wprowadzanie i kontrolę realizowanego zadania, sterowanie i wykonywanie lotu samolotem oraz komunikację z pilotem.

Galeria zdjęć

st. chor. szt. Tomasz Gackowski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony