Brytyjskie EUROFIGTERY po raz pierwszy nad Malborkiem

Brytyjski EUROFIGTER nad Malborkiem

Po raz pierwszy w historii nad Malborskim niebem mieliśmy przyjemność oglądać jedne z najnowocześniejszych myśliwców na świecie Eurofigter Typhon.

Na zaproszenie Dowódcy 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Roberta Dziadczykowskiego w dniach 18 - 22 kwietnia br. do naszej jednostki przylecieli przedstawiciele Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Cztery samoloty z Bazy Lotniczej w Northolt popołudniem 18 kwietnia wylądowały na malborskim lotnisku.

Brytyjscy piloci pod dowództwem Sgn Ldr Williama Douglasa Coopera przebywali w Malborku do 22 kwietnia i odbywali wspólne ćwiczenia z naszymi pilotami. W programie ćwiczeń znalazły się m.in. loty w celu wykonania walki powietrznej.

Odbywanie wspólnych lotów pozwoli na porównanie systemy szkolenia lotniczego obowiązującego w brytyjskich i polskich siłach powietrznych.

Podczas ćwiczeń z wizytą w 22. BLT gościł Attache Wielkiej Brytanii płk Nigel Philips. Dowódca Bazy zapoznał gościa z zadaniami oraz sprzętem będącym na wyposażeniu naszej jednostki.Eurofighter Typhoon to jednomiejscowy myśliwiec wielozadaniowy. Dolnopłat w układzie delta z przednim usterzeniem typu kaczka. Przeznaczony do walk powietrznych i atakowania spoza zasięgu wzroku. Przystosowany do ataków naziemnych. Duża zwrotność przy lotach naddźwiękowych. Ciężar własny: 9,750 kg. Powierzchnia skrzydeł 48,3 m2, rozpiętość skrzydeł: 10,5 m, długość: 14,5 m, wysokość: 6,4 m. Nowoczesne, bliźniacze silniki EJ2000 (o ciągu 9177 kG każdy) pozwalają rozwinąć prędkość naddźwiękową bez korzystania z dopalacza. Prędkość maksymalna: 2 Macha. Rozbieg 500 m. Osiągany pułap: 18,290 m.mjr Dariusz Mazurkiewicz

Źródło: 22 Baza Lotnicza Malbork
comments powered by Disqus