Przejdź do treści
Źródło artykułu

Udany debiut - powrót do Krzesin z NATO TIGER MEET

W dniu 20 maja br. w godzinach przedpołudniowych do lądowania w krzesińskiej bazie podeszło pięć samolotów wielozadaniowych F-16. Początkowo trzy, za chwilę kolejne dwa. W udanym debiucie na NATO TIGER MEET wykonały 32 misje z całkowitym nalotem ok. 84 godzin i 55 minut.

Polskie samoloty F-16 z 6 "tygrysiej" eskadry lotniczej 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach po raz pierwszy wzięły udział w ćwiczeniu NATO TIGER MEET we francuzkiej bazie - Cambrai. W wyjątkowej bo jubileuszowej (50-tej) edycji ćwiczenia. W ćwiczeniu udział wzięło łącznie ponad 60 statków powietrznych m.in. z Francji, Turcji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Austrii, Czech, Słowacji, Włoch, Anglii czy Niemiec. Ze względu działania militarne w Libii swój udział odwołało kilkanaście statków powietrznych państw NATO.
***

NATO TIGER ASSOCIATION to Stowarzyszenie Natowskich Eskadr Lotniczych, zrzeszające eskadry lotnicze państw członków NATO, które w swoim znaku rozpoznawczym posiadają wizerunek tygrysa.

Dla polskich załóg F-16 było to wyjątkowe wydarzenie, bowiem w 1940 r. w Cambrai stacjonował klucz samolotów MORANE SAULNIER 406 (MS 406), dowodzony przez Polaka - kpt. pil Stefana Łaszkiewicza, który zdobył cztery potwierdzone zestrzelenia podczas kampanii francuskiej.
W dowód uczczenia tego wydarzenia, zbiornik podkadłubowy jednego z polskich samolotów F-16 został \"udekorowany\" w specjalną folię z wizerunkiem samolotu Morane Saunier 406, nawiązując tym samym do tych wydarzeń.

Każdego roku wszyscy uczestnicy ćwiczenia Nato Tiger Meet ozdabiają samoloty okolicznościowym malowaniem. Krzesińskie samoloty F-16 poleciały na ćwiczenie do Francji również w specjalnie przygotowanym „tygrysim” oklejeniu ogonów.

Standardowo, jak to bywa przy ćwiczeniach i misjach angażujących duże ugrupowania statków powietrznych różnego typu i przeznaczenia (COMAO) polskie załogi samolotów wielozadaniowych F-16 doskonaliły zdolność do współpracy (interoperacyjność) sił powietrznych poprzez wymianę doświadczeń jak również umiejętność dowodzenia ugrupowaniami bojowymi samolotów w środowisku taktycznym, zbliżonym do realnego pola walki.

Nasi piloci brali dotąd udział ćwiczeniu NTM w roli obserwatorów (w roku 2001, 2005 i 2010) jako, że 6 eskadra lotnicza nawiązująca historycznie do tradycji 6 pułku lotnictwa myśliwsko - bombowego z Piły a później 6 eskadry lotnictwa taktycznego (stacjonującej - początkowo - w Powidzu) w swojej symbolice odnosi się do znaku rozpoznawczego ze skaczącym tygrysem. W tym roku polskie załogi otrzymały status wstępnego członkostwa i po raz pierwszy zaprezentowały się w barwach tygrysich podczas wspólnych misji.

O poszczególnych dniach pobytu na ćwiczeniu NATO TIGER MEET informowaliśmy na naszej stronie internetowej www.2slt.sp.mil.pl w takich artykułach jak:
- NATO TIGER MEET - PLANIŚCI MISSION PLANNING,
- NATO TIGER MEET. MISJA PERSONELL RECOVERY – PODJĘCIE ROZBITKA,
- NATO TIGER MEET - SPORT DAY,
- NATO TIGER MEET – VIP DAY,
- Spotkanie z Polonią podczas NATO TIGER MEET,
- NATO Tiger Meet - Misje COMAO,
- NATO TIGER MEET – ceremonia flagowa

kpt. Marlena BIELEWICZ
oficer prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
www.2slt.sp.mil.pl
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony