Tankowanie F-16 w powietrzu

2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego

W dniu 1 października 2010r. załogi dwunastu myśliwców, zwanych potocznie "eFami" realizowało epizod tankowania z francuskiego tankowca KC - 135 (125 bazy lotniczej Istre) w polskiej przestrzeni powietrznej.

Manewr podejścia do tankowania w powietrzu, przećwiczyły załogi ośmiu F-16 z 31 BLotT. i czterech z 32 BLotT. W ten sposób polscy piloci F-16 podtrzymując nawyki umiejętności tankowania w powietrzu - wykonują je średnio raz na sześć miesięcy.

Tankowanie polega na precyzyjnym zbliżeniu do wystającego boomu, średnio na wysokości około 8 tysięcy metrów, na której pilot lokalizuje tankowiec po czym operator tankowca ˝umieszcza˝ przewód paliwowy boomu w specjalnym miejscu za kabiną F-16. W tym czasie samolot musi utrzymywać stałą prędkość, bez przechyleń, około 550-600km/h. Tankowanie trwa około dwóch minut.

Do tankowania samoloty F-16 podchodzą standardowo kluczami, po cztery. Manewr przeprowadza się zarówno w dzień jak i w nocy. Pierwsze tankowanie ˝efów˝ w polskiej przestrzeni powietrznej miało miejsce 26 sierpnia 2009r.

kpt. Marlena BIELEWICZ
oficer prasowy 2 SLT 


Źródło: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus