Przejdź do treści
Źródło artykułu

Święto Wojska Polskiego w jednostkach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

We wszystkich jednostkach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego obchodzono 91 rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz uczestniczono w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego, które stało się tradycją narodową i jest obchodzone od lat - 15 sierpnia każdego roku.

12 sierpnia (piątek) w przeddzień rozpoczynający długi weekend żołnierze i pracownicy wojska oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystych zbiórkach na terenie jednostek 2. SLT – w 31. i 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego oraz 16 batalionie remontu lotnisk.

Na lotnisku w Poznaniu – Krzesinach tegoroczne święto obchodzono nie tylko w stalowych, „podniebnych” mundurach gospodarzy terenu ale i zielonych, reprezentowanych przez inne jednostki Garnizonu Poznań. Na zaproszenie Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – gen. bryg. pil. Włodzimierza USARKA, będącego jednocześnie Dowódcą Garnizonu Poznań przybyły tez klasy o profilu wojskowym z województwa Wielkopolskiego.

W każdej jednostce podczas uroczystego apelu, rozpoczynającego się podniesieniem flagi narodowej i odegraniem hymnu państwowego uczczono pamięć poległych żołnierzy, i wręczono wyróżnienia, będące zwieńczeniem wysiłku codziennej pracy i służby wyróżnionych żołnierzy i pracowników wojska.

Poza uroczystymi zbiórkami, które miały miejsce 12 sierpnia br. na terenie jednostek 2 SLT. obchodzono Święto Wojska Polskiego podczas głównych uroczystości w stolicy Polski - przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. W siedzibie Ministra Obrony Narodowej odbyła się natomiast uroczystość wręczenia medali i wyróżnień przyznanych z tej okazji i wręczonych z rąk ministra.

Wśród wyróżnionych zaszczytnymi tytułami znaleźli się oficerowie 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego:

– płk dypl. Jarosław PYŁA (Szef Sztabu Dowództwa 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego) wyróżniony przez Ministra Obrony Narodowej odznaką I stopnia za wybitne zasługi, w szczególności za czyny świadczące o ofiarności i odwadze, znaczące osiągnięcia szkoleniowe lub dydaktyczne, w dowodzeniu, szkoleniu, pracy wychowawczej, eksploatacji środków technicznych lub uzbrojenia nadaniem tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” oraz

- ppłk dypl. Marian BOROWIAK (Dowódca 16 batalionu remontu lotnisk) wyróżniony przez Ministra Obrony Narodowej za wybitne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych w czasie pokoju wpisaniem zasług do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”

Znaczenie i rangę nadanych odznaczeń oddają słowa Ministra Obrony Narodowej Tomasz Siemoniaka wypowiedziane podczas uroczystości: „Czuję się także upoważniony do stwierdzenia, że to właśnie wy, żołnierze wpisani do Księgi Honorowej Wojska Polskiego, obdarzeni tytułem Zasłużonego Żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej i odznaczeni resortowymi medalami tworzycie prawdziwy obraz naszej armii. Bo profesjonalizm to coś znacznie więcej niż zawodowstwo i umiejętności przynależne żołnierskiemu rzemiosłu. To także odpowiedzialność, to maksymalne skupienie na wykonywanych zadaniach, to świadomość pełnienia służby decydującej o naszym bezpieczeństwie”.

oficer prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
kpt. Marlena BIELEWICZ
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony