Przejdź do treści
Płk pil. Tomasz Jatczak został wyznaczony na Dowódcę 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (fot. MON/Twitter)
Źródło artykułu

Płk pil. Tomasz Jatczak został wyznaczony na Dowódcę 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

Z dniem 1 lutego 2022 roku, Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak, wyznaczył pułkownika pilota Tomasza Jatczaka na Dowódcę 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Płk pil. Tomasz Jatczak urodził się w 1973 roku w Zgierzu. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1988 roku, wstępując do Liceum Lotniczego w Zielonej Górze, po ukończeniu którego został podchorążym w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

W 1996 roku został promowany na stopień podporucznika w korpusie osobowym lotnictwa. Służbę zawodową rozpoczął w 9 pułku lotnictwa myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim, gdzie rozpoczął szkolenie na samolocie MiG-21 bis, a następnie kontynuował szkolenie na samolotach MiG-21 w 10plm w Łasku, do czasu wycofania tego typu samolotu ze służby w Siłach Powietrznych w 2003 roku.

W tym samym roku został przeniesiony do 1 eskadry lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie rozpoczął szkolenie na samolotach MiG-29.

W 2006 roku ukończył uzupełniające studia magisterskie na kierunku Lotnictwo w Akademii Obrony Narodowej, a w 2009 roku studia podyplomowe w zakresie Zarządzanie Lotnictwem.

W 2010 roku został zakwalifikowany do pierwszej grupy pilotów przeszkalanych w Polsce na samolot F-16. Kurs podstawowy na tym samolocie ukończył w 2012 roku, a rok póżniej objął stanowisko dowódcy grupy działań lotniczych w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

W 2016 roku dowodził pierwszą zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW OIR Kuwejt w ramach operacji „Inherent Resolve” w Kuwejcie.

W marcu 2017 roku skierowany został na podyplomowe studia Polityki Obronnej w Akademii Wojennej Sił Powietrznych w Maxwell w USA.

Posiada uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego na samolocie MiG-29. W powietrzu spędził 2440 godzin pilotując m.in. samoloty TS-11, MiG-21, Mig-29 i F-16 (ponad 1330 godzin).

W latach 2018 – 2021 był Dowódcą 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. 5 lipca 2021 roku płk. pil. Tomasz Jatczak wyznaczony został na stanowisko Zastępcy Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

kpt. Anna Issel

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotniska
Można zawodami a można i długim przelotem rozpocząć nowy sezon. Zapraszamy na relację Łukasza Wójcika z pierwszego w tym sezonie w Polsce przelotu 1000 km, który miał miejsce w minionym tygodniu.
technologia
96 lat temu włoski sterowiec Norge ukończył lot na Alaskę ponad biegunem północnym.
wojsko
W jaki sposób korzystać z nowego sprzętu przeznaczonego do wykrywania oraz identyfikacji okrętów podwodnych – tego na specjalistycznym szkoleniu we Francji uczą się przyszli nawigatorzy śmigłowców AW101. Maszyny powinny zostać przekazane Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej w...

Nasze strony