Przejdź do treści
Lot pożegnalny pilota wojskowego pułkownika Krzysztofa Cupryniak (fot. Arkadiusz Biały)
Źródło artykułu

Lot pożegnalny pilota wojskowego pułkownika Krzysztofa Cupryniak

W dniu 23 czerwca 2014 roku pożegnalny lot pilota wojskowego odbył Szef Szkolenia 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Krzysztof Cupryniak.

Pułkownik pilot Krzysztof Cupryniak odbył pożegnalny lot z lotniska Poznań-Krzesiny na samolocie F-16. W pożegnalnym locie uczestniczył instruktor pilot ppłk Grzegorz Ślusarz, wieloletni współpracownik i podwładny Szefa Szkolenia 2. SLT. W czasie lotu płk pil. Krzysztof Cupryniak podziękował drogą radiową cywilnym i wojskowym punktom dowodzenia i kontroli powietrznej za dowodzenie i zabezpieczenie lotów. Przed podejściem do lądowania samolot F-16 pilotowany przez Szefa Szkolenia przeleciał wzdłuż pasa startowego krzesińskiego lotniska wykonując trzy kolejne przechylenia.

Po wylądowaniu i opuszczeniu kabiny pilot pożegnał się z samolotem oraz złożył serdeczne i osobiste podziękowania towarzyszącemu mu instruktorowi pilotowi za odbyty lot. Następnie złożył równie gorące podziękowania personelowi technicznemu za dobre przygotowanie maszyny do lotu.

Po tych podziękowaniach odbyła się uroczystość oficjalnego zakończenia przez płk Cupryniaka wykonywania lotów w powietrzu podczas służby w Polskich Siłach Powietrznych. W uroczystości uczestniczył Dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Jacek Pszczoła, który reprezentował Dowódcę 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Dariusza Malinowskiego. W uroczystości wzięli udział wszyscy piloci Dowództwa Skrzydła oraz 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego jak również piloci Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, jak również żołnierze Dowództwa Skrzydła, Bazy oraz rodzina płk Cupryniaka.

Płk pil. Krzysztof Cupryniak w krótkim wystąpieniu serdecznie podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym dla niego przedsięwzięciu, podziękował za lata wspólnie wykonywanych lotów oraz życzył życzenia wszelkiej pomyślności i szczęścia lotniczego. Szczególnie gorąco podziękował Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych Panu gen. broni pil. Lechowi Majewskiemu za umożliwienie wykonania lotu pożegnalnego pilota wojskowego.

Płk pil. Krzysztof Cupryniak wstąpił do Sił Powietrznych w 1991 roku. Pierwsze skrzydła zdobył w dęblińskiej Szkole Orląt. W 1995 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych, uzyskując stopień inżyniera. W 2000 roku otrzymał tytuł magistra Uniwersytetu Opolskiego a w 2003 roku tytuł magistra Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W 2008 roku ukończył kurs COMAO w ramach Tactical Leadership Programme we Florennes w Belgii a rok później kurs inspektorów Taceval w NATO School Oberammergau w Niemczech. Do chwili obecnej wylatał ponad 1500 godzin na różnych typach samolotów. Latał m.in. na: TS-11, MiG-21UM/M/MF, HAWK, T-38C i F-16A/B/C/D. Z dniem 30 czerwca 2014 żegna się z mundurem i przechodzi na emeryturę.

mjr Dariusz Rojewski
fot. Arkadiusz Biały

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony