Aviation Detachment Rotation (ADR21.3)

Cztery samoloty F-16 w locie - widok z dołu (fot. kpt. Michał Kolad)

Kolejna edycja ćwiczenia ADR w polskiej przestrzeni powietrznej.

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego odbywa się kolejna już tegoroczna odsłona polsko-amerykańskiego ćwiczenia Aviation Detachment Rotation.

Aviation Detachment Rotation to ćwiczenia będące realizacją podpisanego 13 czerwca 2011 roku przez Polskę i USA memorandum o współpracy.

Celem przeprowadzanego od 2012 roku ADR jest przetrenownie wspólnych procedur i doskonalenie sojuszniczej interoperacyjności w ramach NATO, realizowane w oparciu o szerokie spektrum scenariuszy, przeprowadzanych w ramach różnorodnych misji powietrznych.

Amerykańskie F-16 z 480 Eskadry Myśliwskiej, 52 Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego w niemieckim Spangdahlem, przyleciały do 32BLT 30-go września, a samo ćwiczenie ADR 21.3 rozpoczęło się 2-go sierpnia i zgodnie z założeniami potrwa do 13-go sierpnia. Głównym zadaniem szkolących się pododdziałów będzie zwiększenie wzajemnej interoperacyjności, utrzymanie wspólnej gotowości do realizacji zadań sojuszniczych i zapewnienie zdolności szybkiego reagowania, która jest niezbędna do zachowania pokoju i stabilności w regionie.


(fot. kpt. Michał Kolad)

Podobnie jak w poprzednich edycjach ADR, szkolenie odbywa się w ramach dwóch wylotów dziennie, podczas których piloci realizują typowe działania lotnictwa myśliwskiego w domenie powietrznej, do których należy walka o przewagę w powietrzu, ale i zadania tankowania w powietrzu z latającej cysterny KC-135.

kpt. Anna Issel

Źródło: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus