98. Rocznica zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich Stacji Lotniczej Ławica

98. Rocznica zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich Stacji Lotniczej Ławica (fot. kpt. Grzegorz Jasianek)

Od wielu lat tradycją stały się uroczystości upamiętniające zdobycie przez Powstańców Wielkopolskich Stacji Lotniczej Ławica. Po raz kolejny wspominano ten bohaterski czyn zbrojny Polaków i jego znaczenie dla polskiego lotnictwa.

Uroczystości odbyły się w południe 5 stycznia przed pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie, w parku przed „starym” terminalem Portu Lotniczego Poznań Ławica. Cześć bohaterom tamtych dni oddali m.in.: władze wojewódzkie i samorządowe z Wicewojewodą Marleną Maląg na czele, Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Jacek Pszczoła z delegacją oficerów Dowództwa i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, oficerowie z 33.Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, Prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica Mariusz Wiatrowski, Klub Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego z Prezes Barbarą Grześkowiak-Bocian, Prezes Aeroklubu Poznańskiego Tomasz Szczot, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego Krzesiny Krzysztof Melski z delegacją, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, liczne organizacje kombatanckie i patriotyczne oraz uczniowie wielkopolskich szkół.

W swoim wystąpieniu Dowódca 2. SLT powiedział m.in.: "Wydarzenia sprzed 98 lat sprawiły, że Poznań stał się ważnym ośrodkiem lotniczym w kraju. Tak było w okresie Drugiej Rzeczypospolitej, tak było po II Wojnie Światowej i tak jest obecnie. Nie jest przypadkiem, że w naszym mieście stacjonuje Dowództwo najsilniejszego Związku Taktycznego Sił Powietrznych – 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego oraz najnowocześniejsza baza lotnicza w poznańskich Krzesinach. F-16 – Polskie Jastrzębie. Rzec można: wczoraj Ławica, dzisiaj Krzesiny, ale wczoraj i dzisiaj jest to – Poznań!"

Hołd bohaterom tamtych dni oddano składając u stóp pomnika tradycyjną wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Sygnalista odegrał na trąbce "Ciszę"

Posterunek honorowy wystawiła 31. Baza Lotnictwa Taktycznego.

Galeria zdjęć

kpt. Grzegorz Jasianek

Źródło: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus