Przejdź do treści
Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie (fot. MSWiA)
Źródło artykułu

1,7 tys. paszportów tymczasowych wydano na Okęciu podczas ferii zimowych

MSWiA poinformowało w środę, że ponad 1,7 tys. paszportów tymczasowych wydano na Okęciu podczas ferii zimowych, a łącznie od otwarcia punktu w kwietniu 2023 roku z usługi skorzystało ponad 13,2 tys. osób.

Jak przekazało MSWiA, w niedzielę ostatnie województwa zakończyły ferie zimowe, które w całej Polsce trwały w sumie 6 tygodni. "W tym czasie punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie pomógł 1725 osobom, którym wydano tymczasowe dokumenty. Łącznie, od otwarcia punktu w kwietniu 2023 r., z usługi skorzystało ponad 13,2 tys. osób" – przekazał resort.

Przypomniał, że punkt paszportowy na warszawskim lotnisku cieszy się dużą popularnością wśród podróżujących. W trakcie ferii zimowych pracownicy MSWiA pomogli wielu osobom, które nie posiadały ważnego paszportu, a chciały wyjechać na zimowy wypoczynek.

"W czasie sześciu tygodni ferii zimowych (od 15 stycznia do 23 lutego br.) wydano dokładnie 1725 paszportów tymczasowych. Rekordowy w tym okresie okazał się pierwszy tydzień ferii, gdy wydano 469 paszportów – z czego aż 114 dokumentów w piątek, 19 stycznia" – podało MSWiA.

Dodało, że podróżni, którzy skorzystali z usługi oferowanej przez MSWiA na Okęciu, najczęściej wybierali takie kierunki, jak Egipt, Wielka Brytania, Tajlandia, Dominikana.

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas, maksymalnie przez 365 dni, w zależności od indywidualnej sytuacji. "Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu" – podkreślił w komunikacie resort.

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-20. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.

Uzyskanie paszportu tymczasowego jest możliwe, jeśli utracono, zapomniano paszportu, dowodu osobistego, został on ukradziony albo posiadany paszport lub dowód utracił ważność. Pasażer musi dysponować ważnym biletem lotniczym.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony