Przejdź do treści
Źródło artykułu

Światowe Dni Młodzieży oczami wojskowych lotników

Żołnierze warszawskiej 1. Bazy Lotnictwa Transportowego podczas Światowych Dni Młodzieży otrzymali zadanie wykonywania lotów z Papieżem Franciszkiem i najważniejszymi osobami w państwie. Meldujemy, że misja zakończyła się sukcesem.

Światowe Dni Młodzieży stanowiły  ogromne wyzwanie logistyczne, nie tylko dla duchowieństwa, ale i władz państwowych. Przy organizacji Światowych Dni Młodzieży i zapewnieniu bezpieczeństwa podczas uroczystości  aktywnie pomagało Wojsko Polskie.

Minister ON - Antoni Macierewicz wyznaczył do obsługi uroczystości wojskowy specjalny transport lotniczy, w skład którego weszły: śmigłowce do transportu VIP- W-3 „Sokół”, śmigłowce Mi-8 do transportu delegacji papieskiej, śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze Mi-17 z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej w Nowym Glinniku i śmigłowce Mi-17 z 1. dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej, przeznaczone dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Komponent lotniczy, składający się z personelu latającego, obsługi technicznej, grupy wsparcia logistycznego, wyznaczony do realizacji zadań podczas ŚDM, liczył ponad 90 osób. Dowódcą komponentu był płk pil. Stanisław Kondrat – Dowódca 1. Bazy Lotnictwa Transportowego. Komponent stacjonował  na terenie 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w krakowskich Balicach.

Zadaniem głównym lotniczego komponentu podczas ŚDM było zapewnienie zdolności realizacji zadania lotniczego transportu Ojca Świętego, delegacji papieskiej i najwyższych funkcjonariuszy państwowych. 

Do tego zadania żołnierze przygotowywali się od dłuższego czasu. Przygotowania wymagały zaangażowania personelu latającego, służby inżynieryjno-lotniczej oraz logistyków, zarówno w Warszawie, jak i w Małopolsce i na Śląsku – w miejscach spotkań pielgrzymów.


Komponent lotniczy 1. Bazy Lotnictwa Transportowego (fot. CeBo)

Nad sprawnością sprzętu i gotowością śmigłowców do lotów czuwał ppłk inż. Tomasz Witek – Dowódca Grupy – Szef Techniki Lotniczej 1 BLTr. Personel inżynieryjno – lotniczy podczas SDM  pracował wyjątkowo intensywnie. – Przygotowania naszych śmigłowców do wykonywania zadań w ramach Światowych Dni Młodzieży trwały od już od kilku miesięcy. W ramach prac przygotowawczych dokonaliśmy niezbędnych obsług, szczegółowo sprawdzaliśmy płatowce, silnik, osprzęt oraz sprawność urządzeń radioelektronicznych, przeprowadzaliśmy obloty komisyjne, które obejmują swoim zakresem próbę naziemną oraz lot komisyjny – wyjaśnił ppłk Witek.

Priorytetem, jak wielokrotnie podkreślał płk pil. Kondrat – dowódca komponentu, było utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w trakcie realizacji lotów o statusie HEAD, czyli lotów z najważniejszymi osobami w państwie (Prezydentem PR, Prezesem Rady Ministrów, Marszałkiem Sejmu i Senatu, czy przedstawicielami delegacji zagranicznych,  będących ich odpowiednikami).

Dobór załóg do realizacji poszczególnych lotów był uzależniony od predyspozycji psychofizycznych personelu latającego w dniu realizacji zadania.


Załoga śmigłowca z Papieżem Franciszkiem (fot. kpt. Małgorzata Starzomska)

Zaszczyt pilotowania śmigłowca W-3 „Sokół”, na pokładzie którego podróżował Ojciec Święty przypadł ppłk pil. Grzegorzowi Pomykale i kpt Andrzejowi Ferencowi.  Piloci z Okęcia mają za sobą tysiące godzin spędzonych za sterami śmigłowców  i  wielokrotnie latali w trudnych warunkach atmosferycznych.

Papież Franciszek podróżował na pokładzie wojskowego śmigłowca w biało-czerwonych barwach drugiego dnia wizyty, kiedy to celebrował mszę świętą w Sanktuarium Matki Boskiej na Jasnej Górze. Po uroczystości piloci z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego dostąpili zaszczytu przewiezienia papieża do Krakowa.

Dowódca komponentu – płk pil. Stanisław Kondrat, po bezpiecznym wykonaniu zadania, z właściwą sobie skromnością podsumował zadanie: – To nasza praca, do tego się szkolimy, bezpieczny transport powietrzny to nasza misja podczas służby w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego i dokładamy wszelkich starań, aby wykonywać ją dobrze.


Papież Franciszek z komponentem lotniczym (fot. kpt. Małgorzata Starzomska)

W czwartkowe popołudnie, 28 lipca 2016r., delegacja komponentu lotniczego dostąpiła zaszczytu prywatnego spotkania z papieżem w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

por. Anna Żuchowska
rzecznik prasowy 1 BLTr

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony