Przejdź do treści

"Zróbmy w Mielcu lotnisko" – otwarcie wystawy

"Jadernówka" Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu zaprasza fanów lotnictwa i historii lotnictwa na otwarcie wystawy pt. "Zróbmy w Mielcu lotnisko".

Otwarcie wystawy fotograficznej ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, zorganizowanej w ramach obchodów rocznicy 80-lecia COP-u, odbędzie się 7.09.2017 r. o godz. 18:00 w "Jadernówce" Oddziale Fotograficznym Muzeum Regionalnego w Mielcu, przy ul. Jadernych 19.

Wystawa dotyczy aktywności i społecznego zaangażowania mielczan w budowę lotniska turystycznego, które otworzono 5.07.1931 r. Usytuowane zostało na mieleckich błoniach. Lotnisko zbudowali działacze miejscowego koło LOPP. Otworzył je prezes Lucjan Gawendo. W latach 30. odbywały się na nim zawody lotnicze, zloty, konkursy, challenge, co na fotografiach wykonanych przez miejscowego fotografa Wiktora Jadernego, także entuzjasty lotnictwa pokazuje obecna wystawa pokazywana w Jadernówce, filii Muzeum Regionalnego w Mielcu.


Festyn lotniczy w Mielcu z udziałem samolotów Ansaldo A-300 i DKD-3, 10 czerwca 1928 r.


Budowa drogi Mielec-Kolbuszowa, przecinającej miejskie błonia, po lewej brama lotniska,
foto Wiktor Jaderny, 1938 rok

Co ma krowa do lotniska?
"Na obradach Rady Miejskiej zjawili się inicjatorzy budowy, a wśród nich przybyły specjalnie z Krakowa na tę okoliczność Stanisław Działowski. Ówczesny burmistrz Mielca, Leyko, mający na Sali kilku popleczników, był początkowo przeciwny naszej inicjatywie. Tłumaczył, że miejskie błonia powinny przede wszystkim służyć do wypasu bydła, a gdy będą warczeć samoloty – to krowy się wypłoszą i nie będą dawać mleka. Jednak nasze argumenty przeważyły pomimo tego, że na błoniach pasły się również burmistrzowe krasule. By pogodzić interesy i jednej i drugiej strony lotniskowego sporu, uzgodniliśmy jedynie, co następuje: błonie rozdziela na dwie części droga biegnąca z miasta w kierunku wsi Smoczka, a więc w przypadku, gdy nad lotnisko nadleci samolot, pastuch miejski przeganiać będzie bydło na część błoni leżącą po prawej stronie drogi. Na części lewej natomiast mogą lądować samoloty...”
Tak w roku 1929, podczas obrad rady procedowano kwestię lokalizacji Lotniska Turystycznego w Mielcu.


Sierpień 1931 roku, na mieleckim lotnisku samolot S-1 a przy nim od lewej pilot Jan Sołtykowski, profesor Tadeusz Pruszkowski oraz Stanisław Wigura


Bracia Wiktor i Kazimierz Chałupnik - Aeroklub Krakowski, zwyciężyli w II Zlocie Podhalańskim. Tu na mieleckim lotnisku na samolocie PZL-5a w lipcu 1931 roku.

Te i kilkadziesiąt inny fotografii, wiekszość autrostwa Wiktora Jadernego, z historii lotniczego Mielca będzie można oglądać już od 7 września na wystawie unikatowych, archiwalnych zdjęć w mieleckim muzeum.

Najnowsza wystawa w "Jadernówce" to lekka opowieść o historii budowy Lotniska Turystycznego w Mielcu w latach 1929-1931, o działalności Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej oraz o zawodach lotniczych, których mieleckie lotnisko było areną na przestrzeni lat 30. XX w.

Zapraszamy do oglądania wystawy już od 7 września (otwarcie o godzinie 18.oo).

Wystawę ędzie można oglądać do 14.10.2017 r.

Więcej informacji na stronie na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony