Przejdź do treści
Statuetki Orła wręczone podczas XI Balu Grupy "Archeo Łask" (fot. archeolask.pl)
Źródło artykułu

XI Bal Grupy "Archeo Łask"

To czego nie udało się zrealizować Archeologom w 2021 roku czyli dorocznego Balu "Grupy Archeo" będącego szczególną formą podziękowania wszystkich sponsorom, przyjaciołom oraz członkom Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa "Grupa Archeo Łask" zrealizowano w bieżącym roku. Tym samym XI Bal planowany początkowo na luty 2021 roku odbył się w pierwszą sobotę 5 lutego 2022 roku, a miejscem spotkania był Zajazd "Przy Patykach" w Łobudzicach.

Gośćmi Honorowymi XI Balu byli państwo Małgorzata i Zbigniew KARWOWSCY z miejscowości Mońki. Pan Zbigniew jako burmistrz Moniek przyczynił się znacząco do pozyskania przez Archeologów samolotu szkolno-treningowego TS-8 „Bies” skonstruowanego przez mgr. inż. Tadeusza Sołtyka.

Punktualnie o godzinie 19.00, XI Bal, tradycyjnie rozpoczęto odegraniem „Marszu Lotników”, po którym przybyłych gości powitali: Prezes SEL „Grupa Archeo Łask” Piotr POLIT oraz dowódca 32. BLT płk pilot mgr inż. Piotr Ostrouch.

Po powitaniu gości  gospodarze spotkania przystąpili do wręczenia okolicznościowych wyróżnień dla osób, które szczególnie zasłużyły się w działalności oraz pomocy na rzecz SEL „Grupa Archeo Łask”:

•  jako pierwszy wyróżnienia panu Zdzisławowi Domasikowi wręczył dowódca 32. BLT płk pil. Piotr Ostrouch,
•  kolejne wyróżnienie, tym razem z rąk pana płk. pil. Łukasza Piątka, dowódcy 31. BLT z Krzesin, w imieniu Stowarzyszenia odebrał Prezes Piotr Polit,
•  od Zastępcy DORSZ gen. dyw. pilota Dariusza Malinowskiego wyróżnienie otrzymał pan Mariusz Rosiński,
•  Zbigniew Prokopczuk AMW wyróżnił pana Mariusza Muszyńskiego,
•  statuetkę Orła od Grupy „Archeo Łask” oraz kosz wyrobów własnych od państwa Moniki i Marka Łycyniak (Browar Staropolski Zduńska Wola) otrzymali panowie: Marek Kowalski, Daniel Błoński, Robert Stefański oraz państwo Małgorzata i Zbigniew Karwowscy,
•  kolejne wyróżnienie tym razem od pana Zbigniewa Karwowskiego otrzymali: Piotr Polit oraz Krzysztof Bień,
•  ostatnim akcentem było wręczenie państwu Bożenie i Piotrowi Polit kwiatów i upominku od członków Grupy „Archeo Łask”. Pani Bożena otrzymała bukiet czerwonych róż za cierpliwość i wyrozumiałość, pan Piotr za wieloletni wkład w rozwój Grupy i przywództwo skromny upominek.

Na tym zakończyła się część oficjalna Balu, po czym, po krótkiej przerwie już część nieoficjalną rozpoczęto tradycyjnie od odtańczenia przez zgromadzonych uczestników Balu Poloneza, którego w pierwszej parze poprowadzili państwo: Małgorzata i Andrzej Kilańczyk w strojach z epoki. 

Tort w kształcie samolotu myśliwskiego MiG-29 (fot. archeolask.pl)

Tort w kształcie samolotu myśliwskiego MiG-29 (fot. archeolask.pl)

Tradycją balów Grupy „Archeo Łask”, oprócz Gościa Honorowego, jest również specjalny tort poświęcony kolejnemu, odrestaurowanemu samolotowi będącemu w kolekcji Archeologów. Tym razem specjalny tort został uformowany na obraz i podobieństwo samolotu myśliwskiego MiG-29, będącego na wyposażeniu 21. i 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Nasza maszyna, która jest ex-niemieckim samolotem, po dostarczeniu do Polski w 2003 roku razem z 21 innymi samolotami otrzymała "przydział" do  41. elt w Malborku, stąd na burcie znalazł się numer taktyczny 4112.

Z tego też powodu matką chrzestną odrestaurowanej maszyny została kpt. pil. Katarzyna Tomiak-Siemieniewicz, która jako pierwsza kobieta pilot SP RP zasiadła za sterami wojskowego odrzutowca. Po komisyjnym przeglądzie zdatności do lotu oraz sprawdzeniu przez komisję czy w paliwie nie ma wody – pani Katarzyna dokonała tradycyjnej destrukcji na słodkim płatowcu krojąc jego pierwszą porcję. Na koniec należy dodać, że o dobrą zabawę na XI Balu zatroszczyła się orkiestra ze Zduńskiej Woli.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony