Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 02/2023
Źródło artykułu

Lutowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Lutowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W lutowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

Rejestr 2023 – co lata na polskim niebie
Jerzy Liwiński, dzięki przychylności Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zebrał informacje o tym czego przybyło, a czego ubyło w rejestrze statków powietrznych i w ewidencji urządzeń latających w ciągu roku 2022 oraz jaki jest stan rejestru i ewidencji na dzień 1.1.2023. Mrówcza praca jest chętnie studiowana przez Czytelników, a wnioski można wysnuć ciekawe…

Cessna 120 – po prostu słodka
Zaskakuje sylwetką i zgrabnością. „Just Sweet” to jej imię wymalowane na kadłubie przez właściciela. Cessna 120 była w latach 40. niesłychanie nowoczesna, dała początek wszystkim górnopłatom Cessny. Jak się nią lata opisuje Dave Unwin, a Keith Wilson pokazuje na zdjęciach – patrz okładka. Najciekawsze, że te samoloty ciągle latają i są dostępne na rynku wtórnym.

Się lata… po Tajlandii
Miło jest oglądać z pokładu swojego samolotu nowe egzotyczne pejzaże. Pasja latania łączy ludzi ponad wszelkie granice i odległości. Witold Dubiński sprawdził jak się lata Pioneerem 300 z Rotaxem 912 po tym gorącym i wilgotnym kraju…

Jak masa wydłuża start
Krzysztof Krawcewicz kontynuuje temat szacowania długości startu, w przypadku, gdy instrukcja samolotu nie zawiera tabel osiągowych. Tym razem chodzi o znalezienie prostej reguły pozwalającej ilościowo odciążyć samolot by zmieścić się w dostępnej długości pasa i przedpola.

Jak umiera licencja
Michał Zienkiewicz wskazuje na to jak duży odsetek pilotów prywatnych nie przedłuża pierwszego SEP(L) i doprowadza do wygaśnięcia licencji. Czego im zabrakło, jak nie utracić entuzjazmu – artykuł polemiczny.

Nasza przygoda z Foxem
Któż nie zna szybowca MDM-1 Fox… Mało kto pamięta początki najlepszego obecnie na świecie dwumiejscowego szybowca akrobacyjnego. Edward Margański wspomina na 30-lecie oblotu Foxa, genezę projektu, uczestniczących w nim ludzi i ten wielki entuzjazm tworzenia, jaki wszystkim towarzyszył.

Nawigacja – temat pewny
Szykując się na egzamin z angielskiego, a mierzymy przynajmniej w LEVEL 5, musimy być przygotowani do rozmów o nawigacji. Nawet gdy temat nie będzie wywołany wprost, zawsze można go samemu wywołać w innym kontekście. Sposoby na zdanie egzaminu biegłości językowej zdradza egzaminator Łukasz Wieczorek

Jak przewidzieć pogodę
Dla szybownika przewidzenie warunków, jakie nasuną się następnego dnia, to warunek sukcesu sportowego. Marta Biała poprosiła meteorologa i synoptyka, Filipa Borowskiego, od lat zajmującego się osłoną meteorologiczną zawodów szybowcowych o udostępnienie nieco swojej tajemnej wiedzy…

Polskie niebo jest bezpieczne
Filip Modrzejewski przyglądał się przez obiektyw swojego aparatu samolotom uczestniczącym w misji NATO Air Shielding. Zdjęcia polskich F-16 zapierają dech, a amerykańskich Raptorów… też – dla dziwności ich kształtu i ostrych krawędzi. A z całości reportażu płynie morał jak w tytule…

Ponadto:
Obfite kalendarium imprez lotniczych w 2023 r. w Polsce i na świecie.
Felietony: Jarosława Czaplickiego – o dwóch (tylko) rzeczach niezbędnych by naprawić samolot, Piotra Długiewicza – rozważania o rozproszeniu uwagi na kanwie szeroko komentowanej niedoszłej katastrofy American i Delta na JFK 13 stycznia br. i Redaktora Naczelnego Krzysztofa Krawcewicza o tym, że zarządzanie państwowym majątkiem, jakim jest infrastruktura lotnicza musi być mądre a nie rabunkowe.

Zapraszamy do lektury!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony