Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 04/2022
Źródło artykułu

Kwietniowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Kwietniowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W kwietniowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

"Nauczyciel pokory – Slingsby Firefly"
W brytyjskich szkołach lotniczych to często spotykany samolot służący do treningów w akrobacji oraz obowiązkowych UPRT. Ten dwuosobowy solidny samolot ma jedną cechę przyprawiającą nieprzygotowanych pilotów o duże emocje – jego właściwości korkociągowe. Samolot testuje nasz angielski korespondent Bob Davy, zdjęcia w locie Keith Wilson.

"Pomaganie uskrzydla”
Opowieść o tym, że piloci prywatni też mogą pomóc – latając. Instruktorka Ewa Sachajko zorganizowała loty transportowe dla dotkniętych wojną rodzin z Ukrainy.

"Szybciej i dalej – Piper PA-32 Saratoga"
Ten dostępny na rynku wtórnym, pojemny, 6-osobowy samolot ma szereg zalet, gdy zamiarem właściciela są podróże na dystanse rzędu 1000 km. Radością latania na tym samolocie dzieli się z nami Filip Modrzejewski.

"Jak na AERO – to powietrzem"
Friedrichshafen w tym roku się odbędzie i wielu lotników z Polski będzie chciało udać się tam samolotem. Dla wielu będzie to pierwszy tak długi przelot. Marek Kozielski, pilot ultralekkiego Savannah dla ośmielenia Czytelników i przygotowania ich na to wyzwanie relacjonuje swoje trzy przeloty na Friedrichshafen na przestrzeni ostatnich lat podając liczne praktyczne wskazówki.

"Śmigło dla opornych"
Teoria śmigła to najtrudniej przyswajana przez kandydatów część przedmiotu Zasady lotu, a pytania testowe na egzaminach na licencję przyprawiają o ból głowy. Krzysztof Krawcewicz podjął próbę przedstawienia znanego z podręczników tematu w nowej formie, z licznymi odniesieniami do praktyki. A zatem – śmigło jeszcze raz?

"Heli Expo – w nowej rzeczywistości"
Największa światowa wystawa śmigłowcowa, po przerwie covidowej, odbyła się w marcu br. w Dallas w Teksasie. Po halach przechadzał się i o tym kto i co jest w grze na rynku śmigłowcowym relacjonuje Jakub Żądło.

"Opowiem ci o samolocie"
W kolejnej gawędzie Kamila Iwankiewicza dowiemy się ciekawych rzeczy o budowie i działaniu systemów podwozia samolotu pasażerskiego, na przykładzie samolotu Boeing 737.

"Andrzej i Lidia Pazio"
Wspominamy dorobek lotniczy małżeństwa dwojga, zmarłych w krótkim czasie po sobie, zasłużonych pilotów zawodowych, instruktorów szybowcowych i samolotowych, autorytetów w dziedzinie metodyki szkolenia, wychowawców pokoleń polskich pilotów i instruktorów.

"Gotowi do wiosny"
Szybownicy w aeroklubach nie czekali na ocieplenie i już rozpoczęli pierwsze loty, wśród nich redaktorka działu szybowcowego Marta Biała, która przypomina również o czym należy pamiętać przygotowując się do sezonu.

"Austria z kosza"
Żegnająca zimę balonowa impresja z lotów Jacka Legendziewicza w dolinach Alp spisana przez Ewę Daszewską.

"Cumulusy 2021"
Lotnictwo to wolność – pod takim hasłem odbyła się coroczna Gala lotniczego plebiscytu Cumulusy. Przedstawiamy zwycięzców we wszystkich kategoriach.

"Pilatus PC-7 – jest moc"
Po służbie w wojsku samoloty szkolne służą pilotom cywilnym, zabawa może nieco kosztowna ale wspaniała. Keith Wilson opisuje latanie na Pilatusie PC-7 z demobilu jednym z obsługiwanych przez znaną już Czytelnikom firmę Matta Walsha w Raleight w Karolinie Północnej. Nic tylko lecieć tam i spróbować.

Felietony: Redaktora Naczelnego – czy w smutnej rzeczywistości należy latać czy nie, cpt. Jarosława Czaplickiego o tym jak lęk przed kapitanem utrudnia współpracę w kabinie – czyli zjawisku opisanym jako Rank Stress Factor, oraz Piotra Długiewicza – że solidarność lotnicza sprawdza się też w zwykłym ludzkim wymiarze...

Kalendarz imprez na rok 2022 – już zaczęły się pierwsze odwołania z powodu wojny.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony