Przejdź do treści
Polskie Towarzystwo Naukowe
Źródło artykułu

III Krajowa Konferencja Naukowa: Człowiek w Ekstremalnych Warunkach

W dniach 23-24 Października odbędzie się konferencja organizowana przez Polskie Towarzystwo Naukowe. Współorganizatorem jest Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej.

Oficjalna strona konferencji: http://ptn-cew.wiml.waw.pl/

Wzorem poprzednich spotkań, kolejne sesje: Ziemia, Woda, Powietrze, będą otwierały wykłady plenarne zaproszonych gości, wybitnych specjalistów. W tym roku tematem wiodącym będzie minimalizacja środkami technicznymi możliwych zagrożeń środowiskowych oraz działania ratownicze w trudnych warunkach środowiska. Również tym zagadnieniom poświęcone będą interesujące prezentacje nowoczesnych pracowni badawczych i sprzętu ratownictwa technicznego, chemicznego i medycznego na terenie WAT, SGSP i WIML. (organizowane w trakcie Konferencji). Przewidujemy także wyróżnienie najciekawszych wystąpień, w szczególności młodych pracowników naukowych.

Konferencja odbędzie się na terenie Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, który powołany w 1928 r. przez Marszałka J. Piłsudskiego, w tym roku obchodzi swoje osiemdziesięciolecie.

W części„Ekstremalne warunki środowiska powietrznego” zostaną wygłoszone następujące referaty (program konferencji):

1. Możliwości wykorzystania symulacyjnych metod w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie katastrofy samolotu pasażerskiego.
2. Clear MUTter - Metoda i system wspomagania percepcji komunikatów głosowych w wysoce zdegradowanym środowisku akustycznym.
3. Porównawcza analiza zawartości niklu w surowicy, erytrocytach i włosach pracowników zawodowo narażonych na kontakt z paliwem lotniczym.
4. Występowanie nadwagi i otyłości wśród wojskowego personelu latającego.
5. Zastosowanie symulatora lotniczego z szerokokątnym wyświetlaczem graficznym do
treningu w zakresie dezorientacji przestrzennej - doniesienie wstępne.
6. Integracja autonomicznych systemów pomiarowych wykorzystywanych podczas badań psychofizjologicznych w warunkach lotu.
7. Próby dostosowania organizmu pilota i wyposażenia do przetrwania w terenie nie zaludnionym.
8. Analiza zmian poziomu „umiejętności survivalowych” polskich pilotów wojskowych w latach 1997 – 2007.
9. Wydatek energetyczny pilotów śmigłowców podczas lotów szkoleniowych.
10. Hydrazyna w samolotach F-16 - charakterystyka potencjalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi w kontekście działań służb medycznych.
11. Polepszanie umiejętności zespołowych do podejmowania decyzji pod presją czasu i stresu.

Opracowano na podstwaie materiałów ze strony Polskiego Towarzystwa Naukowego.
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony