Przejdź do treści
Źródło artykułu

Płock: list intencyjny ws. organizacji Pikniku Lotniczego w 2019 roku

Piknik Lotniczy ma ponownie zagościć w Płocku w 2019 roku. Aeroklub Ziemi Mazowieckiej (AZM) i Urząd Miasta podpisały w poniedziałek list intencyjny w sprawie organizacji pokazów samolotowych - samorząd będzie wspierać projekt finansowo.

W planach współpracy między AZM i władzami Płocka, oprócz Pikniku Lotniczego, który był tam organizowany w latach 2007-13, jest także budowa betonowej płyty na tamtejszym lotnisku.

Jak poinformował płocki Urząd Miasta, Piknik Lotniczy planowany jest jako impreza dwudniowa i ma odbyć się od 15 do 16 czerwca 2019 r., natomiast kwota wsparcia, która nie została jeszcze ustalona, może wynieść ok. 1 mln zł.

„Dobra atmosfera i dobra współpraca z Aeroklubem Ziemi Mazowieckiej przyniosły efekt. Zorganizujemy Piknik Lotniczy i przygotowujemy na lotnisku betonowy pas” – oświadczył prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta.

„List to wielki krok do tego, by w 2019 r. nad Płockiem znów pojawiły się samoloty. Mam nadzieję, że uda się nam pokazać, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy” - powiedział z kolei prezes AZM Piotr Michałek.

Według dyrektora AZM Sławomira Adamkowskiego, płocki Piknik Lotniczy, którego głównym motywem ma być lotnictwo historyczne, nie będzie konkurencyjnym wydarzeniem dla pokazów odbywających się w Radomiu, gdzie prezentowane są maszyny wojskowe.

Odnosząc się do budowy betonowego pasa startowego na płockim lotnisku Adamkowski ocenił, że inwestycja ta może w znaczący sposób przyczynić się do usprawnienia akcji ratunkowych, np. w przypadku transportu lotniczego poszkodowanych w wypadkach czy w czasie klęsk żywiołowych.

Jak dodał, przy organizacji takich imprez jak Piknik Lotniczy, betonowy płyta lotniska pozwoli m.in. „na sprowadzenie do Płocka drogich egzemplarzy samolotów, których właściciele nie muszą obawiać się ich rozbicia na trawiastym pasie startowym”.

Piknik Lotniczy w Płocku organizował wcześniej Aeroklub Ziemi Mazowieckiej, a głównym jego sponsorem był tamtejszy Urząd Miasta. Odbyło się w sumie sześć edycji imprezy, która była jedną z największych tego typu w Polsce. Przeloty i akrobacje samolotów nad Wisłą, które widzowie mogli obserwować z wysokiej na 50 metrów płockiej skarpy, wyróżniały piknik wśród podobnych pokazów w Europie.

W 2014 r. Aeroklub Ziemi Mazowieckiej odwołał siódmą edycję Pikniku Lotniczego. Jako powód podano m.in. remont nadwiślańskiej skarpy, meliorację lotniska i brak odpowiedzi wojska w sprawie udziału w pokazach samolotów. W 2015 r. płocki Urząd Miasta próbował wznowić organizację imprezy, jednak ostatecznie zrezygnował z projektu. Tłumaczył wówczas, cena proponowana przez oferentów w ogłoszonych wówczas przetargach była zbyt wysoka.

W 2011 r., w czasie V Pikniku Lotniczego w Płocku, doszło do wypadku samolotu akrobacyjnego pilotowanego przez kpt. Marka Szufę. Maszyna rozbiła się na Wiśle. Kpt. Szufa zginął na miejscu. Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące tego wypadku ustalając, że bezpośrednią jego przyczyną był błąd pilota. Nie stwierdzono błędów przy organizacji i zabezpieczeniu lotów.(PAP)

mb/ pad/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony