Przejdź do treści
Mapa wulkanów na Islandii
Źródło artykułu

Wulkan na Islandii mniej groźny dla lotnictwa

23 sierpnia władze Islandii, podwyższyły do najwyższego, czerwonego poziomu alert dla transportu lotniczego w związku z groźbą wybuchu wulkanu Bárðarbunga. Kolor czerwony oznacza, że erupcja "jest nieuchronna" lub już trwa "ze znaczną emisją popiołów wulkanicznych do atmosfery".

Biuro meteorologiczne podało, że pod powłoką lodowca Vatnajoekull, w którego rejonie znajduje się wulkan, trwa niewielka erupcja. Właśnie fakt wystąpienia erupcji pod pokrywą lodowca jest najbardziej niebezpiczeny. Para wodna która powstanie w momencie erupcji, uniesie pył który jest groźny dla lotnictwa, szczególnie komunikacyjnego. Problem, polega na tym, że trudno przewidzieć jaką siłę będzie miała erupcja, i czy będzie na tyle mocna aby przebić się prze warstwę lodowca.

31.08.2014      @18.00 UTC: Władze Islandii obniżyły w niedzielę do poziomu pomarańczowego alert dla lotnictwa w rejonie położonego pod lodowcem wulkanu Bardarbunga. Wcześniej w niedzielę podniosły ten alert do poziomu czerwonego, po wykryciu w pobliżu niewielkiej erupcji.

"Nie wykryto popiołów, więc poziom alertu dla lotnictwa w rejonie Bardarbungi został obniżony do pomarańczowego" - podały w komunikacie służby meteorologiczne.

Wcześniej meteorolodzy odnotowali "bardzo spokojną" erupcję na polu lawy Holuhraun, w odległości kilku kilometrów od wulkanu. W reakcji wprowadzono czasowy zakaz lotów na wysokości 1,8 kilometra w promieniu 18,5 kilometra wokół wulkanu. Jednak wszystkie lotniska pozostały otwarte.

W piątek w następstwie mniejszej erupcji władze na krótko podniosły alert, wprowadzając ograniczenia w transporcie lotniczym w rejonie wulkanu. Czerwony alert oznacza, że erupcja jest nieuchronna albo już trwa, z ryzykiem emisji pyłów wulkanicznych. Od połowy sierpnia w rejonie wulkanu Bardarbunga, pokrytego grubą na kilkaset metrów pokrywą lodowca Vatnajoekull, obserwuje się podwyższoną aktywność sejsmiczną.

Wulkanolodzy ostrzegają, że w razie erupcji Bardarbungi i wyrzucenia popiołów wulkanicznych zakłócony może zostać transport lotniczy w północnej Europie i w rejonie północnego Atlantyku.


31.08.2014    @09:00 UTC: 31 sierpnia, Islandzkie władze podniosły do najwyższego poziomu - czerwonego - alert dla lotnictwa w rejonie położonego pod lodowcem wulkanu Bardarbunga, po wykryciu w pobliżu niewielkiej erupcji szczelinowej.

Islandzkie służby meteorologiczne twierdzą, że erupcja stwierdzona na polu lawy Holuhraun, w odległości kilku kilometrów od grożącego erupcją wulkanu, jest "bardzo spokojna i z trudem może być odnotowana na sejsmografach".

Wprowadzono czasowy zakaz lotów na wysokości 1,8 kilometra w promieniu 18,5 kilometra wokół wulkanu. Według Obrony Cywilnej wszystkie lotniska pozostały otwarte.
W piątek w następstwie mniejszej erupcji władze na krótko podniosły alert, wprowadzając ograniczenia w transporcie lotniczym w rejonie wulkanu.

Czerwony alert oznacza, że erupcja jest nieuchronna albo już trwa, z ryzykiem emisji pyłów wulkanicznych. Od połowy sierpnia w rejonie wulkanu Bardarbunga, pokrytego grubą na kilkaset metrów pokrywą lodowca Vatnajoekull, obserwuje się podwyższoną aktywność sejsmiczną.

Wulkanolodzy ostrzegają, że w razie erupcji Bardarbungi i wyrzucenia popiołów wulkanicznych zakłócony może zostać transport lotniczy w północnej Europie i w rejonie północnego Atlantyku.


29.08.2014   @07:00 UTC: 29 sieprnia Islandia podniosła alert lotniczy do najwyższego poziomu w związku z niewielką erupcją wulkaniczną, która nastąpiła na północ od grożącego wybuchem wulkanu Bardarbunga - podały władze. W atmosferze nie wykryto popiołów wulkanicznych.

"Biuro Meteorologiczne podniosło alert lotniczy w regionie erupcji do poziomu czerwonego, a kontrola ruchu lotniczego zamknęła przestrzeń powietrzną od ziemi do wysokości 18 tys. stóp" - podało islandzkie centrum zarządzania kryzysowego.

Alert czerwony ogłasza się, gdy erupcja "jest nieuchronna" lub już trwa "ze znaczną emisją popiołów wulkanicznych do atmosfery".

"Na razie nie wykryto (wyrzucenia do atmosfery) popiołów wulkanicznych. Wstrząsy są niewielkie, co wskazuje, że erupcja była wylewna, a nie eksplozywna" - dodali meteorolodzy.

Po dwóch godzinach od wybuchu aktywność sejsmiczna w miejscu erupcji zmalała, a w kolejnych godzinach pozostawała na niezmienionym poziomie. Do erupcji doszło w piątek ok. godz. 2 nad ranem w miejscu nieprzykrytym lodem. Ryzyko wystąpienia chmury popiołów wulkanicznych jest najwyższe w przypadku wulkanicznych wybuchów pod lodową pokrywą.

24.08.2014 @12:00 UTC: Islandia w niedzielę obniżyła z czerwonego do pomarańczowego alert dla transportu związany z aktywnością wulkanu Bardarbunga. Decyzję uzasadniono brakiem oznak, które świadczyłyby o zbliżającej się erupcji.

Pomarańczowy alert - prawie najwyższy w pięciostopniowej skali - oznacza, że wulkan wykazuje "narastającą aktywność z rosnącym ryzykiem erupcji"; stosowany jest również w przypadku erupcji bez znacznej emisji popiołów.

Obowiązujący wcześniej od soboty alert czerwony ogłasza się, gdy erupcja "jest nieuchronna" lub już trwa "ze znaczną emisją popiołów wulkanicznych do atmosfery".
Biuro meteorologiczne podało, że nie udało się potwierdzić rzekomo odnotowanego w sobotę wycieku lawy pod pokrywą lodowca Vatnajoekull, w którego rejonie znajduje się wulkan.
Jednocześnie podkreślono, że w promieniu 30 km wokół Bardarbungi utrzymuje się intensywna aktywność sejsmiczna, przez co nie można wykluczyć erupcji w najbliższym czasie. Dwa najsilniejsze dotąd wstrząsy - o sile 5,1 i 5,3 -zatrzęsły wulkanem w niedzielę nad ranem. Aktywność sejsmiczną Bardarbungi notuje się od 16 sierpnia.

Oprócz obniżenia alertu lotniczego władze w Reykjaviku zniosły też zakaz lotów obowiązujący w okalającej wulkan strefie o powierzchni ponad 48 tys. km kw.

Wulkanolodzy ostrzegają, że w razie erupcji Bardarbungi i wyrzucenia popiołów wulkanicznych zakłócony może zostać transport lotniczy w północnej Europie i w rejonie północnego Atlantyku.
Islandzkie władze uspokajają, że dzięki wprowadzeniu nowych procedur tym razem nie dojdzie do paraliżu ruchu lotniczego na miarę tego, który miał miejsce w 2010 r. Wówczas po erupcji wulkanu Eyjafjallajoekull do atmosfery przedostała się ogromna chmura pyłu, która utrzymywała się przez tydzień i spowodowała odwołanie ponad 100 tys. lotów nad Europą.(PAP)

23.08.2014 @20:56UTC: Samoloty nad Atlantykiem omijają Islandię

23.08.2014 @20:24LMT: Profesor Magnus Tumi Gudmundsson, geofizyk z University of Iceland powiedział w wiadomościach wieczornych dla telewizji RUV:

"Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że wybuch jeszcze się nie rozpoczął. Dziś rano zobaczyłem duży wzrost aktywności sejsmicznej i wstrząsów, więc racjonalnym było stwierdzenie, że erupcja się rozpoczęła. Obserwowaliśmy dzisiaj lodowiec z samolotu przez 3 godziny. Mogę jedynie stwierdzić, że nie ma oznak niepokojącego topienia lub innych objawów, które zwykle pojawiają się podczas erupcji. Jest zatem prawdopodobne, że magma nie osiągnęła poziomu powierzchni. Trudno jest jednak ferować co się wydarzy w tym procesie."

23.08.2014 @19:34LMT: Wydano NOTAM dla FIR BIRD

A0270/14 - SUBGLACIAL VOLCANIC ACTIVITY REPORTED IN VOLCANO BARDARBUNGA 373030 6437.5N 01731.5W ICELAND-NE.AVIATION COLOUR CODE RED. DANGER AREA ESTABLISHED WITHIN: N6500 W01800 - N6520 W01530 - N6245 W01300 - N6245 W01800 - N6500 W01800 SFC/FL500. NO IFR CLEARANCE WILL BE ISSUED PENETRATING THE DANGER AREA
SFC - UNL, 
23 AUG 19:31 2014 UNTIL 24 AUG 09:00 2014. 
CREATED: 23 AUG 19:34 2014


Wizualizacja enotam.com

23.08.2014 @16:47LMT: Naukowcy którzy przelecieli samolotem nad lodowcem nie odnotowali jeszcze śladów erupcji.

22.08.2014: Wydano NOTAM dla FIR BIRD

A0264/14 - BIRD CTA. VOLCANIC ASH. AIC A005/2014 ISSUED 22 AUG 2014 IS PUBLISHED UNDER AIP-ICELAND ON THE ICELANDIC TRANSPORT AUTHORITY WEBPAGE. HTTP://WW2.CAA.IS.
22 AUG 15:50 2014 UNTIL 14 NOV 23:59 2014.
CREATED: 22 AUG 15:54 2014

Kliknij tutaj aby monitorować aktywność wulkanu i zobaczyć obraz z kamery LIVE.

Kliknij tutaj aby wyświetlić interaktywną mapę Islandii z możliwością wizualizacji aktywności wulkanu. Aby zajrzeć pod powierzchnię ziemi obróć mapę przeciągając myszką.


Najnowsze informacje o erupcji wulkanu
, na anglojęzycznej stronie: http://www.ruv.is/volcano
 

Tysiące pomniejszych wstrząsów odnotowano w ostatnich dniach w wioskach u podnóża Bardarbunga. Po stosunkowo spokojnym piątku w sobotę aktywność sejsmiczna wulkanu wzrosła.

"Intensywną aktywność sejsmiczną" wulkanu Bárðarbunga notuje się od 16 sierpnia - poinformowały służby.

Bárðarbunga, w ostatnim czasie była dość spokojna. Zapisy geologiczne sugerują, że wulkan wybuchał kilka razy w wieku, przy czym ostatnia zarejestrowana erupcja tego wulkanu była odnotowana w 1910 roku. Bárðarbunga jest jednak prawdopodobnie połączona z innymi, sąsiadującymi i bardziej aktywnymi wulkanami. Jednym z nich jest Grímsvötn który wybuchł ostatni raz w 2011 roku.

Sprawdź czy potrafisz prawidłowo wymówić: Bárðarbunga

W środę islandzka obrona cywilna zakończyła ewakuację osad u stóp wulkanu. W okolicy nie ma żadnych stałych mieszkańców; znajdują się tam domki i kempingi wykorzystywane przez turystów i myśliwych. Prowadzące tam drogi zostały zamknięte.

Według sejsmologów dotychczas magma przemieszczała się pod lodowcem głównie w kierunku poziomym, na głębokości ok. 5-10 km. Do erupcji wulkanu dojdzie, jeśli magma przesunie się ku powierzchni i stopi lód.

Wulkanolodzy ostrzegają, że w razie erupcji i wyrzucania popiołów zakłócony może zostać transport lotniczy w północnej Europie i w rejonie północnego Atlantyku.

Islandzkie władze uspokajają, że dzięki wprowadzeniu nowych procedur tym razem nie dojdzie do paraliżu ruchu lotniczego na skalę tego, jaki miał miejsce w 2010 r. Wówczas po erupcji wulkanu Eyjafjallajoekull do atmosfery przedostała się ogromna chmura pyłu, która utrzymywała się przez tydzień i spowodowała odwołanie ponad 100 tys. lotów nad Europą.

Ciekawostka: Ci którzy nie potrafili wymówić nazwy wulkanu Eyjafjallajökull który w 2010 roku sparaliżował ruch lotniczy nad Europą nazwali go E15. Dlaczego?

E fifteen czyli E i piętnaście liter. Zatem Bárðarbunga nominujemy na B10

Czytaj również: Wulkan na Islandii znowu zagraża lotnictwu cywilnemu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony