Przejdź do treści
PZL M-28
Źródło artykułu

Bryza dla polskiego lotnictwa

Dostawę 12 samolotów Bryza dla polskiego lotnictwa przewiduje kontrakt podpisany między Ministerstwem Obrony Narodowej a PZL Mielec. Wartość umowy wynosi 635 mln zł.

Jak powiedział minister obrony narodowej Bogdan Klich, który w czwartek zwiedzał zakłady w Mielcu, podpisany w środę w Warszawie kontrakt jest ważny dla całego wojska.

„Bryzy zapewnią wzmocnienie naszego transportu na krótkie dystanse, chodzi głównie o transport wewnątrzkrajowy. Liczymy, że do końca 2014 będzie ten kontrakt dobrze zrealizowany. Przeznaczamy na ten cel 635 mln zł. Uznałem, że takie pieniądze należy przeznaczyć na zakup polskiego sprzętu, który jest wysokiej klasy i dobrze służył do tej pory naszym potrzebom”, dodał minister.

Kontrakt przewiduje dostawę 12 samolotów, w tym m.in. dwa samoloty w wersji transportowej - wyposażone będą w system obrony biernej, oraz 10 samolotów transportowych w tym w wersji VIP.

Dodatkowo umowa przewiduje dostarczenie pakietu części zamiennych, wyposażenie do obsługi naziemnej, szkolenia załóg oraz dostawę nowoczesnego symulatora lotów do szkolenia przyszłych pilotów szkoły w Dęblinie.

Zdaniem Klicha dostawa Bryz jest jednym z elementów planu rozwoju sił powietrznych. Minister dodał, że w piątek będzie uczestniczył w odebraniu ostatnich samolotów F16, a 22 grudnia do Krakowa przyleci ostatnia CASA - samolot transportowy, których w sumie wojsko polskie będzie miało 11.

„Jeśli dodamy do tego, że toczymy rozmowy z Finami i Koreańczykami na temat dostawy samolotu szkoleniowego, który planujemy zakupić najpóźniej w 2013 roku, to można powiedzieć, że siły powietrzne będą dobrze przygotowane i wyposażone” - powiedział Klich.

W jego opinii, tak samo będzie z całym wojskiem, jeśli tylko zrealizowany zostanie plan modernizacyjny, który ma być realizowany w latach 2009 - 2018. Zawiera on pięć głównych programów: obrony powietrznej; śmigłowcowy zakłada zakup minimum 50 nowych śmigłowców; modernizacji marynarki wojennej; program zakupu nowoczesnych systemów dowodzenia, łączności i rozpoznania wywiadu; piąty program zakłada dostawę bezzałogowych środków rozpoznania.

„Są to programy, które obejmują różne rodzaje sił i uzbrojenia. Oprócz nich jest sześć programów funkcjonalnych, które dotyczą jednego rodzaju uzbrojenia”- dodał minister.

W opinii Klicha projekty ustaw, które przyjął w środę rząd są bardzo istotne dla wojska. Pierwszy projekt dotyczy ustawy o rozwiązaniu Agencji Mienia Wojskowego, drugi powołuję Agencję Uzbrojenia.

„Agencja Uzbrojenia ma zastąpić trzy różne instytucje, które w kawałkach, odpowiedzialne były za pozyskiwanie mienia wojskowego. W przyszłym roku będziemy mieli ponad pięć miliardów złotych na modernizację armii i na pewno Agencja wyda je znacznie szybciej i sprawniej. Mam nadzieję, że Sejm i Senat przyjmie te ustawy, a prezydent je podpisze”- dodał Kich.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. Kooperują także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należą do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation. W spółce pracuje 1 tys. 600 osób. (PAP)
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony