Przejdź do treści
Otwarcie wystawy "Skrzydła i Ludzie XX wieku" (fot. muzeumlotnictwa.pl)
Źródło artykułu

Zaproszenie na otwarcie wystawy "Skrzydła i Ludzie XX wieku"

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza do odwiedzenia nowych wystaw stałych – "Skrzydła i Ludzie XX wieku".

Już od 16 marca 2021 roku, w godzinach od 9:00 do 17:00, udostępnione zostaną ekspozycje w Hangarze Głównym czy Silnikowni.

"Skrzydła i Ludzie XX w." to narracyjna i w pełni dostosowana do potrzeb różnego typu odbiorców oferta ekspozycyjna pozwalająca na wzmocnienie działalności naukowej, edukacyjnej i popularyzatorskiej Muzeum.

Zwiedzanie można zacząć od wystawy umiejscowionej w historycznym Hangarze Głównym (1929-31 r.), który został kompleksowo wyremontowany i rozbudowany o wewnętrzną antresolę, ułatwiającą oglądanie statków powietrznych wyeksponowanych na trzech poziomach – tutejsza ekspozycja obejmuje historyczne tło rozwoju lotnictwa wojskowego od lat 20. do drugiej połowy lat 50. XX w. Poznacie tu nie tylko same statki powietrzne, ale również skomplikowane losy polskich lotników i inżynierów lotniczych, którzy wnieśli wkład w rozwój światowego lotnictwa.

Do szczególnych atrakcji zaliczyć można zwiedzanie wnętrz samolotów (Junkers Ju52 i Li-2), a także możliwość skorzystania z symulatorów i spróbować latania małym samolotem przedwojennym, zasiąść za sterami myśliwca MiG-21PFM i sprawdzić się w walce z niemieckimi myśliwcami na symulatorze stanowiska strzelca pokładowego bombowca.

W hangarze polecamy też filmy w zaaranżowanym mini kinie, a także regenerację sił w Aerocafe.

Kolejnym punktem programu są "Magazyny historii" – wystawa zaaranżowana w konwencji bocznicy kolejowej, czyli miejsca, gdzie nasze najcenniejsze eksponaty zostały odnalezione w 1945 r. Zaprezentowane na niej muzealia lotnicze o światowej i ponadczasowej wartości przedstawiamy Wam w sposób odmienny od reszty, a być może dla wielu szokujący. Leżące przez dziesięciolecia w "magazynach historii" samoloty zostały jedynie odkurzone i wstępnie zabezpieczone. Zobaczycie tam kikuty połamanych listewek, przestrzeliny w płótnie oraz pogięte blachy. Jednak mimo tych braków nie wolno zapomnieć, że są to samoloty będące świadkami ponad 100-letnich dziejów lotnictwa.

Wizyta w "Metamuzeum" to niepowtarzalna okazja do zabawy w lotnictwo. Modelarstwo i lotnictwo są ze sobą nierozerwalnie związane. To zaaranżowana scenograficznie przestrzeń odwołująca się do Muzeum Lotnictwa w latach 80. Linia tej przestrzeni jest zaznaczona stalową konstrukcją płotu, symbolicznego oddzielenia od "Zachodu" i jednoczesnego wskazania na unikatowe elementy kolekcji muzealiów.

W Silnikowni pokazujemy nie tylko czym jest silnik lotniczy jako dzieło inżynierskie, ale i jak wpłynął na rozwój cywilizacji. To projekt, którego celem jest prezentacja posiadanej przez nas największej w Europie, jeśli nie na świecie kolekcji napędów lotniczych. Ekspozycja obejmuje nie tylko tło historyczne, ale przede wszystkim omawia skomplikowane (i wbrew pozorom pasjonujące) kwestie inżynierskie i mechaniczne.

Odwiedzając "Archeologię lotnictwa" staniecie oko w oko z muzealiami pozyskanymi drogą wykopalisk archeologicznych z miejsc katastrof lotniczych. Jest to pionierska w tej części świata wystawa obejmująca nie tylko tło historyczne, ale i aspekty związane z poszukiwaniem śladów lotniczych w ziemi i pod wodą. Jej celem jest stworzenie w znacznym stopniu multimedialnej i atrakcyjnej opowieści o tym, że samoloty ulegają katastrofom i stanowią materialne dowody toczonych głównie w okresie II wojny światowej walk, kończących się w wielu wypadkach tragediami. Nie staramy się unikać trudnych zagadnień i chcemy Wam ukazać pewien aspekt dziejów lotnictwa w sposób pozbawiony patosu – należy bowiem pokazać nie tylko wielkich lotników i ich sukcesy, ale również i tych poległych czy okaleczonych. UWAGA! Na wystawie prezentowane są treści drastyczne.


Przeczytaj również:
Konkurs plastyczny z okazji otwarcia ekspozycji "Skrzydła i Ludzie XX wieku"

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony