Przejdź do treści
100 Lecie Lotnictwa w Małopolsce
Źródło artykułu

100 Lecie Lotnictwa w Małopolsce

Przedmiotem projektu jest mobilna wystawa uprzedmiotowionych śladów lotnictwa w Małopolsce - dokumentujących tradycje, wydarzenia i działania lotnicze w okresie 100 lat: 1910-2010. Projekt będzie realizowany kolejno w 3 miejscach, otwartych przestrzeniach publicznych, związanych z lotnictwem: Krakowie, Ochotnicy Górnej i Sękowej. Elementami wystawy będzie: 50 plansz, artefakty lotnicze na podestach, samochód służb radiolokacyjnych z czasów Zimnej Wojny (jako punkt informacji, prezentacji filmowych i działań multimedialnych), katalog w formie analogowej i elektronicznej.

Projekt jest kontynuacją działalności Muzeum Lotnictwa Polskiego i lokalnych ośrodków kultury, prowadzonej od 1994 r. serii wydawniczej oraz zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego (Szlak Historii Lotnictwa). Dzięki łatwości komunikacji i nośności tematyki oraz dzięki odniesieniu do "małych ojczyzn" wystawa ma szansę zwiększyć wrażliwość historyczną, szczególnie młodego pokolenia, mieszkańców różnych miejscowości Małopolski. Równolegle z aspektem lokalnym wystawa ma aspekt międzynarodowy, sięgający zarówno okresu pionierskiego w lotnictwie, początków, rozwoju i dnia dzisiejszego komunikacji lotniczej i wielkich zawodów, jak i I i II wojny światowej (lotnicze dzieje co najmniej 15 narodowości).

Małopolska stanowiła w dziejach światowego lotnictwa istotny teatr wydarzeń. W Krakowie w 1910 r. skonstruowany został pierwszy na ziemiach polskich samolot; nad Małopolską przebiegały trasy pierwszych na świecie kurierskich i pocztowych linii lotniczych (w 1914 r. do Przemyśla, w 1918 r. do Kijowa); lotnisko krakowskie wyzwolone jako pierwsze stało się pionierskim w RP centrum szkoleniowym i technicznym. Nad Małopolską został strącony pierwszy samolot Luftwaffe i zginął pierwszy pilot aliancki w II wojnie światowej.

W 1944 r. Małopolska i Śląsk stały się areną "Lotniczej bitwy narodów", gdzie w operacjach zrzutowych i misjach bombowych brali udział i ginęli lotnicy z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Płd. Afryki, USA, Rosji obok lotników Polskich Sił Powietrznych; straty ponosili też lotnicy Państw Osi. Małopolska stała się ważnym ośrodkiem sportów lotniczych, tu tradycje międzywojenne kontynuują piloci - mistrzowie Europy i Świata z Aeroklubu Krakowskiego.

Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie Balicach stanowi jeden z głównych portów kraju, lotnicy wojskowi z krakowskiej bazy wykonują zadania logistyczne w kraju i na misjach zagranicznych; a piloci sanitarni i policyjni są elitą krajową. Kraków jest siedzibą jedynego w kraju muzeum lotniczego, zaś gminy małopolskie rozpoczęły akcję upamiętniania miejsc lotniczych i edukacji lotniczo-historycznej w ramach tworzonego Szlaku Historii Lotnictwa.

Więcej informacji na temat projektu na stronie Muzeum Lotnictwa Polskiego.
http://www.muzeumlotnictwa.pl/100lecie/index.php

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony