Przejdź do treści
An-2 Piotra Kucharskiego z wyraźnymi śladami eksploatacji (fot. modelarze-krosno.xq.pl)

Wystawa Modeli Redukcyjnych w Krośnie

Krośnieńscy modelarze redukcyjni podjęli doskonałą inicjatywę zorganizowania Wystawy Modeli Redukcyjnych w Krośnie. W pomieszczeniach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza i przy znacznym wsparciu tej instytucji kulturalnej. Wystawa otwarta dla widzów od 6 do 13 grudnia od rana do wieczora w Galerii Pogranicza.

22 modelarzy podkarpackich prezentuje ponad 280 obiektów różnych typów, samolotów, pojazdów, statków, dioram i postaci.

Autorzy pokazują zaledwie po kilka swoich prac, zatem należy przypuszczać, że są to prace najlepsze z ich zbiorów. I takie właśnie wrażenie odniosłem zwiedzając Wystawę.

Bogata kolekcja samolotów i pojazdów w podziałce 1:144 Przemysława Janczewskiego. Jego modele nie mogą już być mniejsze, a każdy z precyzyjnie odwzorowanymi szczegółami, które można dostrzec wyłącznie przy pomocy szkła powiększającego. Podziałka to wyzwanie, które podejmuje wielu, aby wykazać mistrzostwo.

Figurki Andrzeja Śnigórskiego to osobna dziedzina. Postacie historyczne i literackie w dynamicznych pozach, w wiernie pokazanych strojach, według interpretacji autora. Nawet mimika twarzy, gesty oddają nastrój. I wszystko w odpowiedniej do okoliczności skali, aby można było objąć jednym spojrzeniem.

Dalej pojazdy wojskowe solo i zabudowane w dioramach. Z wszystkimi szczegółami oddającymi ich charakterystyczne cechy. Odrapane, zabłocone, okopcone spalinami. Jakby przed chwilą zjechały z pola walki.

I wreszcie samoloty. Modele tych samolotów, które latają jeszcze choć wiekowe. An-2 SP-AML Piotra Kucharskiego z aeroklubowego hangaru na resztkach resursu. Albo Foker E III Artura Szafrańca bez poszycia, żeby pokazać misterne żeberka i dźwigary. Albo Flyer braci Wright z 1903 roku Zdzisława Banasika, aby pokazać pierwszy samolot, który leciał.

Modele Bogusława Kędziora w podziałce 1:48, aby pokazać więcej szczegółów z ciekawych, wojskowych konstrukcji II Wojny Światowej.

I dla kontrastu współczesne wielkie maszyny pasażerskie, piękne, błyszczące Zbigniewa Sobolewskiego.

(ak)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony