Przejdź do treści
Źródło artykułu

Aura dziedzictwa Amelii Earhart

Amelia Earhart inspiruje studentów Purdue University (w stanie Indiana) tak samo dziś jak ponad 70 lat temu, kiedy szkoliła młode kobiety jak robić karierę i przelatywała nad kampusem samolotem, by w końcu zniknąć gdzieś nad Oceanem Spokojnym.

“Zanim Amelia Earhart dostała się do kokpitu i zyskała światowy rozgłos, kiedy podjęła się lotu dookoła świata, słynna awiatka inspirowała setki studentów Purdue do spełniania marzeń i podejmowania kariery lotniczej,” powiedziała Dyrektor Purdue University, France Córdova. “Wciąż podziwiają ją miliony, a zainteresowanie jej osobą zostało odnowione za sprawą premiery filmu w tym miesiącu.”

Film “Amelia” będzie miał swoją premierę 23 października (w USA). Jest to biograficzny obraz jej życia, a w szczególności jej kariery lotniczej i jej relacji z George’em Palmer’em Putnam’em.

Purdue to miejsce, gdzie znajduje się najwięcej na świecie dokumentów dotyczących Earhart, pamiątek i artefaktów, które dostępne są również w Internecie. W kolekcji znajdują się dokumenty związane z samodzielnym lotem Earhart w 1932r. przez Atlantyk, drugą i zakończoną katastrofą próbą lotu dookoła świata w 1937r., oraz przedmioty z części jej życia związanej z Purdue.

W kwietniu 1936 roku została założona Fundacja Rozwoju Lotnictwa im. Amelii Earhart (ang.: Amelia Earhart Fund for Aeronautical Research) na bazie Fundacji Rozwoju Purdue (ang.: Purdue Research Foundation). Fundacja zakupiła za 80000$ samolot Lockheed Electra, który znany był później, jako latające laboratorium Earhart. Wraz z nawigatorem Fred’em Noonan’em, Earhart zaginęła w 2 lipca 1937 roku, w okolicy małej wyspy Howland w Oceanie Spokojnym, podczas próby wykonania lotu dookoła świata.

“Badacze, autorzy i fani z całego świata kontaktowali się z Uniwersytetem Purdue by dowiedzieć się czegoś o Earhart,” mówił Sammie Morris, docent bibliotekoznawstwa i archiwista Uniwersytetu Purdue. “Oczywiście, wiele z nich skupiało się wokół tajemniczego zaginięcia pilotki, lecz naukowcy przekonują się, że elementy jej zycia są równie fascynujące.”

Przewodniczący Działu Archiwum i Szczególnych Kolekcji Biblioteki Uniwersytetu Purdue, Morris nadzoruje kolekcję dokumentów George’a Palmer’a Putnam’a dot. Amelii Earhart. Ulubioną częścią tej kolekcji jest list Earhart z intercyzą do Putnam’a, a także zapis lotu, który prowadziła dla swojego samodzielnego lotu przez Atlantyk w 1932 roku, powiedział Morris. Kolekcja została zdygitalizowana i umieszczona w Internecie aby cały świat miał do nich dostęp, a także po to, by chronić podatne na zniszczenie oryginalne dokumenty i artefakty przed wielokrotnym przekazywaniem.

Earhart, która w Purdue opiekunem ds. kariery i doradcą Wydziału Lotnictwa od 1935 do 1937 roku, została przyjęta przez ówczesnego dyrektora Edward’a Elliott’a, na którym ogromne wrażenie wywarł jej duch poszukiwacza przygód i jej przesłanie do kobiet.

“Tak, jej pasją było latanie, ale poświęcała sie całkowicie inspirowaniu innych w poszukiwaniu ich dróg życiowych,” powiedział Robin Jensen, docent komunikacji studiujący jej życie. “Spędzała więcej czasu na pisaniu o swoich lotach i o tym co jak sądziła znaczyły one dla innych niż w przestworzach.”

Earhart jest nadal obecna w kampusie: zarówno dom studenta, jak i kawiarnia na Wydziale Inżynierii im. Neil’a Armstrong’a (ang.: Neil Armstrong Hall of Engineering) noszą jej imię. W 2009 roku, w hołdzie słynnej awiatce, postawiono również pomnik. W marcu 2010 roku najważniejsze przedmioty z kolekcji Earhart zostaną wystawione w dziale Archiwa i Specjalne Kolekcje (ang.: Archives and Special Collections) w trakcie Miesiąca Historii Kobiet.

Więcej informacji znajduje się na stronie uniwersytetu.

Przetłumaczono na podstawie artykułu ze strony GA News.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony