Aura dziedzictwa Amelii Earhart
Amelia Earhart inspiruje studentów Purdue University (w stanie Indiana) tak samo dziś jak ponad 70 lat temu, kiedy szkoliła młode kobiety jak robić karierę i przelatywała nad kampusem samolotem, by w końcu zniknąć gdzieś nad Oceanem Spokojnym.
“Zanim Amelia Earhart dostała się do kokpitu i zyskała światowy rozgłos, kiedy podjęła się lotu dookoła świata, słynna awiatka inspirowała setki studentów Purdue do spełniania marzeń i podejmowania kariery lotniczej,” powiedziała Dyrektor Purdue University, France Córdova. “Wciąż podziwiają ją miliony, a zainteresowanie jej osobą zostało odnowione za sprawą premiery filmu w tym miesiącu.”
Film “Amelia” będzie miał swoją premierę 23 października (w USA). Jest to biograficzny obraz jej życia, a w szczególności jej kariery lotniczej i jej relacji z George’em Palmer’em Putnam’em.
Purdue to miejsce, gdzie znajduje się najwięcej na świecie dokumentów dotyczących Earhart, pamiątek i artefaktów, które dostępne są również w Internecie. W kolekcji znajdują się dokumenty związane z samodzielnym lotem Earhart w 1932r. przez Atlantyk, drugą i zakończoną katastrofą próbą lotu dookoła świata w 1937r., oraz przedmioty z części jej życia związanej z Purdue.
W kwietniu 1936 roku została założona Fundacja Rozwoju Lotnictwa im. Amelii Earhart (ang.: Amelia Earhart Fund for Aeronautical Research) na bazie Fundacji Rozwoju Purdue (ang.: Purdue Research Foundation). Fundacja zakupiła za 80000$ samolot Lockheed Electra, który znany był później, jako latające laboratorium Earhart. Wraz z nawigatorem Fred’em Noonan’em, Earhart zaginęła w 2 lipca 1937 roku, w okolicy małej wyspy Howland w Oceanie Spokojnym, podczas próby wykonania lotu dookoła świata.
“Badacze, autorzy i fani z całego świata kontaktowali się z Uniwersytetem Purdue by dowiedzieć się czegoś o Earhart,” mówił Sammie Morris, docent bibliotekoznawstwa i archiwista Uniwersytetu Purdue. “Oczywiście, wiele z nich skupiało się wokół tajemniczego zaginięcia pilotki, lecz naukowcy przekonują się, że elementy jej zycia są równie fascynujące.”
Przewodniczący Działu Archiwum i Szczególnych Kolekcji Biblioteki Uniwersytetu Purdue, Morris nadzoruje kolekcję dokumentów George’a Palmer’a Putnam’a dot. Amelii Earhart. Ulubioną częścią tej kolekcji jest list Earhart z intercyzą do Putnam’a, a także zapis lotu, który prowadziła dla swojego samodzielnego lotu przez Atlantyk w 1932 roku, powiedział Morris. Kolekcja została zdygitalizowana i umieszczona w Internecie aby cały świat miał do nich dostęp, a także po to, by chronić podatne na zniszczenie oryginalne dokumenty i artefakty przed wielokrotnym przekazywaniem.
Earhart, która w Purdue opiekunem ds. kariery i doradcą Wydziału Lotnictwa od 1935 do 1937 roku, została przyjęta przez ówczesnego dyrektora Edward’a Elliott’a, na którym ogromne wrażenie wywarł jej duch poszukiwacza przygód i jej przesłanie do kobiet.
“Tak, jej pasją było latanie, ale poświęcała sie całkowicie inspirowaniu innych w poszukiwaniu ich dróg życiowych,” powiedział Robin Jensen, docent komunikacji studiujący jej życie. “Spędzała więcej czasu na pisaniu o swoich lotach i o tym co jak sądziła znaczyły one dla innych niż w przestworzach.”
Earhart jest nadal obecna w kampusie: zarówno dom studenta, jak i kawiarnia na Wydziale Inżynierii im. Neil’a Armstrong’a (ang.: Neil Armstrong Hall of Engineering) noszą jej imię. W 2009 roku, w hołdzie słynnej awiatce, postawiono również pomnik. W marcu 2010 roku najważniejsze przedmioty z kolekcji Earhart zostaną wystawione w dziale Archiwa i Specjalne Kolekcje (ang.: Archives and Special Collections) w trakcie Miesiąca Historii Kobiet.
Więcej informacji znajduje się na stronie uniwersytetu.
Przetłumaczono na podstawie artykułu ze strony GA News.
Komentarze