Przejdź do treści
Źródło artykułu

23% VAT na szkolenia lotnicze w 2011 roku?

Szanowny Panie Ministrze!
Zwracam się z uprzejmą prośba do Pana Ministra o możliwie pilne zajęcie stanowiska przez kierowane przez Pana Ministerstwo w sprawie znowelizowanego podatku VAT.

Zwracam się bezpośrednio do Ministerstwa, gdyż pomimo szybko zbliżającego się Nowego Roku, nie mogę uzyskać oficjalnej informacji dotyczącej nowej stawki 23% VAT, obowiązującej od stycznia 2011 roku - a bezpośrednio związanej z oferowanymi także przez moją firmę szkoleniowymi usługami lotniczymi.

Jestem właścicielem certyfikowanego przez Urząd Lotnictwa - Ośrodka Szkolenia Lotniczego ("Żelazny 6"). Prowadzimy szkolenia lotnicze w zakresie podstawowym, czyli do uzyskania licencji pilota turystycznego (odpowiednik prawa jazdy B), która na podstawie odrębnych przepisów krajowych i międzynarodowych jest niezbędna do zdobycia licencji pilota zawodowego (odpowiednik prawa jazdy C,) a następnie licencji pilota liniowego (odpowiednik prawa jazdy D,E), do szkolenia których także jesteśmy przygotowani.

Obecnie, szkolenia te, podobnie jak szkoły nauki jazdy są zaliczane do form edukacji wg PKD 85.53.Z:

"85.53. POZASZKOLNE FORMY EDUKACJI Z ZAKRESU NAUKI JAZDY I PILOTAŻU 85.53.Z
Podklasa ta obejmuje:

- naukę jazdy,
- szkoły pilotażu, żeglarstwa, nawigacji morskiej inne niż wydające zawodowe certyfikaty i uprawnienia.

Podklasa ta nie obejmuje:

- nauki jazdy realizowanej w szkołach zawodowych, sklasyfikowanej 85.32.A, 85.32.B"...

Moja prośba ma związek z opublikowanym wyjątkowym traktowaniem szkół prawa jazdy: (na stronie Ministerstwa: http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/vat_i_akcyzowy/informacje/informacja_prawo-jazdy__2_.pdf ) o następującej treści:

"Czy od 1 stycznia 2011 r. kursy prawa jazdy będą zwolnione od podatku od towarów i usług?

Usługi szkół nauki jazdy obecnie są zwolnione od podatku od towarów i usług, zgodnie z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy, jako usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 80.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług. Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku. Uregulowania dotyczące tematyki zwolnień zostały przeniesione do treści ustawy. Przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Dla oceny, czy określone usługi będą zwolnione na podstawie powołanego wyżej przepisu od podatku od towarów i usług konieczne jest zatem stwierdzenie:
1) czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;
2) czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E mieszczą się co do zasady w usługach kształcenia zawodowego. Również usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, z uwagi na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na rożne stanowiska, należy uznać za kształcenie zawodowe. Nie można natomiast za kształcenie zawodowe uznać co do zasady szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A.

Szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy jest ściśle uregulowane w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy, co oznacza, że spełniona zostaje przesłanka, że usługi te są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Podsumowując stwierdzić należy, że od 1 stycznia 2011 r. usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, C, D i E, będą zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. "

W związku z taką interpretacją szkoleń szkół prawa jazdy zachodzi widoczne podobieństwo do wszystkich szkoleń lotniczych, których istnienie też regulują inne, dodatkowe, także europejskie przepisy i w moim przekonaniu, są to przywoływane w Państwa wyjaśnieniu"...usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane" czyli w pełni wyczerpujące w/w znamiona zwolnienia.

Tym samym wydaje się zasadne uznanie ich za zwolnione w dalszym ciągu z podatku VAT w nowym roku podatkowym, a także w dalszym okresie

Wydaje się mi logiczne podobne traktowanie edukacyjnych ośrodków szkolenia zawodowego - certyfikowanych przez Państwo - w jednakowy sposób.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za utrzymaniem obecnego status quo, czyli utrzymania zwolnienia VAT na w/w usługi, jest ich stosunkowo wysoka cena, i wydaje się, że dodatkowe, bardzo znaczne, bo możliwe podniesienie o niemalże 1/4 ich wartości, a tym samym zwiększenie obciążenia finansowego kandydatów do lotnictwa, w większości młodzieży - czyli przyszłych, potencjalnych pilotów zawodowych może całkowicie załamać ten raczkujący jeszcze w Polsce rynek - możliwe, że dodatkowo obniżając przychody Państwa.

Serdecznie proszę o możliwie sprawne zajęcie oficjalnego stanowiska w tej sprawie przez Ministerstwo Finansów RP, gdyż niewiele pozostało czasu do rozpoczęcia nowego roku podatkowego.

Myślę, że będę wyrazicielem opinii całego środowiska lotniczego mając nadzieję, że przyjmą Państwo rozwiązanie nie powodujące spowolnienia rozwoju polskiego lotnictwa.

Z wyrazami szczerego szacunku i życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku
Wojciech Krupa

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony