Paralotniowy Puchar Świata

Sukcesy Polaków na Paralotniowym Puchar ze Świata

Z sukcesami Polacy zakończyli czwarty w tym sezonie etap Paralotniowego Pucharu Świata rozgrywany w Bułgarii. Klaudia Bułgaków wywalczyła trzecie miejsce w klasyfikacji kobiecej a Michał Gierlach był 14. w klasyfikacji generalnej.

Po pięciu latach przerwy, zawody wysokiej rangi powróciły do Sopotu w Bułgarii. Podczas Paralotniowego Pucharu Świata rozegrano sześć na siedem możliwych konkurencji o dystansach: 78, 106, 96, 83, 118 i 118 km. Poziom zawodników był bardzo wysoki. Konkurencje oblatywane były na prędkościach od 30 do 42 km/h. Przy takich parametrach lotu nawet najmniejszy błąd mógł wykluczyć zawodnika z rywalizacji.

W zawodach wystartowało 123 zawodników z 30 krajów. Polskę reprezentowali Klaudia Bułgakow, Michał Gierlach, Mariusz Wiśniowski i Krzysztof Schmidt.

W pierwszej konkurencji świetnie wystartował Michał Gierlach, zajmując siódma pozycję w klasyfikacji generalnej. Mariusz Wiśniowski był 16. Klaudia Bułgakow przyleciała na metę jako druga wśród kobiet.

Po drugiej konkurencji zrobiło się coraz trudniej. Świeżo upieczony Mistrz Polski Krzysztof Schmidt zajął 9. pozycję.

W trzeciej konkurencji Klaudia była znowu druga, tuż za niezwyciężoną Meryl Delferier. Panowie wrócili do czołówki dopiero w piątej konkurencji, w której Krzysztof zajął 13. miejsce. Swój wynik poprawił znacznie w szóstej konkurencji i awansował na piątą lokatę.

Ostatecznie zawody wygrał Rosjanin Gleb Sukhockiy. Na drugim miejscu uplasował się Słoweniec Jurij Vidic. Trzeci wynik w Bułgarii zdobył Brazylijczyk Rafael Morraes Barros.

Wśród kobiet wygrała Francuzka Meryl Delferrier. Drugie miejsce zajęła Japonka Yuki Sato Colombi. Na trzecim stopniu podium stanęła Polka Klaudia Bułgakow.