Aeroklub Częstochowski: Memoriał nauczyciela i mistrza
Aeroklub Częstochowski zaprasza miłośników modelarstwa lotniczego w ostatni weekend czerwca na XXXIII Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego na lotnisko w Rudniki. To zawody modelarzy w kategorii F4 – modeli redukcyjno-latających. Są zaliczane do Pucharu Polski.
Memoriał będzie widowiskową impreza modelarską, bo w kategorii F4 są prezentowane makiety samolotów – zmniejszone, wierne odwzorowania statków powietrznych. Pokazane jest w nich wszystko to, co jest w prawdziwym samolocie. Modele i ich wyposażenie wykonane są z wielką dokładnością, precyzyjnie. To samoloty w miniaturze. Aeroklub Częstochowski planuje rozegranie zawodów w kategoriach: F4B (modele na uwięzi), F4C (zdalnie sterowane), F4G tzw. gigantów – dla modeli ważących nie więcej niż 25 kg oraz F4H – dla modeli, których część elementów jest kupiona, wykonana przemysłowo, a nie zrobiona samodzielnie przez zawodnika. Miniatury samolotów ogranicza waga. W kategorii F4B nie może być większa niż 6 kg dla modeli jednosilnikowych oraz 7 kg dla modeli wielosilnikowych. A w kategorii F4C nie może przekroczyć 15 kg. Zawodnicy startujący w klasach F4B i F4C muszą samodzielnie wykonać modele. W przypadku modeli redukcyjnych na uwięzi pilot kontroluje lot za pomocą dwóch lub więcej linek zakończonych uchwytem sterowniczym. Model lata w dokoła po okręgu. Pilot steruje wysokością lotu i obrotami silnika poprzez uchwyt sterowniczy. W przypadku modeli zdalnie sterowanych model redukcyjny sterowany jest przez zawodnika za pomocą specjalistycznej aparatury radiowej. Sterowanie takim modelem jest zbliżone do sterowania pełnowymiarowym samolotem. Podczas oceny lotu sędziowie obserwują start modelu, wykonanie figur obowiązkowych, a także manewrów dowolnych, wybranych przez zawodnika oraz lądowanie.
Aeroklub Częstochowski co roku organizuje Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego. Zawody są poświęcone nauczycielowi modelarstwa i jego uczniowi. Zdzisław Szajewski fascynował się lotnictwem, ale ze względu na stan zdrowia nie mógł zostać pilotem. Zajął się modelarstwem. Od 1952 roku, aż do śmierci w 1976 roku był kierownikiem Zarządu Głównego Ligi Lotniczej, a następnie Aeroklubu RP i PRL. Reprezentował polskie modelarstwo w Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI). Jerzy Ostrowski miał wielki modelarski talent. Jako pierwszy z Aeroklubu Częstochowskiego zdobył tytuł mistrza Europy (1968 rok w Hradec Kralove), wicemistrza świata (1970 r. w Anglii), mistrza świata (1972 r. we Francji). Zmarł nagle na serce w 1985 roku. (wik)
Komentarze