Przejdź do treści
Bezzałogowy Miner zespołu Aero Team ILK AGH zdobył nagrodę szefa BBN (fot. Aero Team ILK AGH)
Źródło artykułu

Bezzałogowy Miner zespołu Aero Team ILK AGH zdobył Nagrodę Szefa BBN

19 czerwca 2015 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, podczas Parady Robotów, zespoły akademickie przedstawiły koncepcję jak zaspakajać potrzeby informacyjne kluczowych polskich firm i instytucji z wykorzystaniem dronów w konkursie o Nagrodę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Następnego dnia odbył się pokaz maszyn konkursowych w locie.

Celem Konkursu było opracowanie innowacyjnych rozwiązań, opartych na nowych technologiach, wykorzystujących systemy inteligentne, wspierających funkcjonowanie podmiotów publicznych, straży i przedsiębiorstw działających szczególnie w obszarze gospodarki rolnej i leśnej, przesyłowej infrastruktury sieciowej, transportu, ratownictwa lub innym. Kluczem jest próba zaspokojenia potrzeb informacyjnych firm i instytucji z wykorzystaniem dronów, robotów i systemów fuzji informacji.

Do konkursu zgłosiły się następujące ekipy: Aero Team ILK AGH – Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Białostocka - Koło Naukowe Robotyków, Politechnika Łódzka - Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNer, Politechnika Śląska - Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers, Politechnika Warszawska - Koło Naukowe Robotyków, Politechnika Wrocławska - Koło Naukowe JEDI, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - Koło Naukowe Informatyki, Wojskowa Akademia Techniczna - Studencki Klub Modelarski.

Po dwóch dniach rywalizacji pierwsze miejsce w konkursie o nagrodę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zdobył zespół Aero Team ILK AGH.



Zarówno w części praktycznej jak i teoretycznej zespół udowodnił jak bardzo innowacyjna i zaawansowana technicznie jest ich pół-autonomiczna bezzałogowa jednostka latająca Miner. Sędziowie docenili potencjał drzemiący w projekcie oraz kroki podjęte przez zespół w celu komercjalizacji projektu. Podczas części praktycznej pokazali, że nawet w przypadku niespodziewanych zdarzeń losowych dzięki przemyślanej konstrukcji platformy latającej są w stanie szybko i skutecznie naprawić powstałe usterki co bez wątpienia jest również jej poważną zaletą.

Zwycięzcy mają nadzieje, że imprezy takie jak Droniada będą organizowane co raz częściej, i dzięki temu będą mieli okazję pokazać się jeszcze większej rzeszy osób.

Drugie miejsce zajęli reprezentanci Koła Naukowego Robotyków z Politechniki Warszawskiej. Ekipa projektu Zipper zaprezentowała swoją platformę modułową oraz jej potencjalne zastosowania.


(fot. Koło Naukowe Robotyków)

Nagrodę Specjalną firmy Parrot, czyli trzymiesięczny staż wcentrali firmy wParyżu, otrzymał trzeci zespół Parady – najlepszy notabene w pokazie dynamicznym – KN Jedi z Politechniki Wrocławskiej zaprojekt wodnokoptera oraz umiejętności w szybkiiej budowie numerycznego modelu terenu.

IV miejsce uzyskała Politechnika Łódzka – Koło Naukowe SkaNeR, które w ocenie jurorów w największym stopniu wykorzystało w swojej koncepcji wymianę doświadczeń z firmą inspirującą ich do działania, czyli PKP Cargo.

Wyniki konkursu o Nagrodę Szefa BBN

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony