W Sejmie zgłoszono wnioski o odrzucenie w całości projektu ustawy o CPK
Posłowie większości klubów i kół opozycyjnych zgłosili w czwartek w Sejmie wnioski o odrzucenie w całości projektu ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
Przedstawiając projekt, wiceminister infrastruktury Marcin Horała powiedział, że zawiera on cały szereg rozwiązań, które pozwolą zwiększyć tempo prowadzenia prac przy realizacji CPK.
Dodał, że rozwiązania te pozwolą też uporządkować przyszły rynek biznesu lotniskowego w Polsce, czy usprawnią proces dobrowolnych nabywania nieruchomości i wprowadzą rozwiązania, które pozwolą na bardziej korzystne warunki tego nabywania.
Horała poinformował, że ustawa zapewni połączenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" z CPK w jedną silną grupę kapitałową.
"Na szczególną uwagę państwa posłów chciałbym zwrócić, że nastąpi polepszenie pozycji mieszkańców, którzy chcieliby dobrowolnie zbyć swoje nieruchomości na rzecz inwestora. To również bardzo ważny postulat strony społecznej, który realizujemy" - stwierdził wiceminister.
Dodał, że projekt przewiduje zmianę, dzięki której mieszkańcy będą mogli dłużej korzystać ze swoich nieruchomości.
"To szczególnie ważne dla rolników prowadzących działalność rolniczą, którzy będą mogli na przykład zebrać zasiane plony, będą mieć więcej czasu, żeby przenieść swoją produkcję w inne miejsce" - podkreślił.
Horała dodał, że projekt zakłada także zwiększenie wartości zaliczki na poczet odszkodowania, tak żeby nawet osoba, która ewentualnie nie godzi się z wysokością wypłaconej rekompensaty, mogła urządzać swoje życie w innym miejscu.
Jako pierwszy wniosek o odrzucenie ustawy w całości złożył w imieniu Koalicji Obywatelskiej poseł Maciej Lasek powiedział, że ustawa o usprawnienie procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego jest zła i szkodliwa.
"Co do samego procesu powstawania lotniska warto wspomnieć o dwóch kwestiach. Projekt wymienia szereg ograniczeń, które mogą być wprowadzone w rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczących obszarów przygotowania inwestycji lotniskowej, takie jak zakaz wydawania pozwolenia na budowę, zakaz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zakaz wydzielenia samodzielnych lokali mieszkalnych w budynkach po wydaniu rozporządzenia. Zwykły proces inwestycyjny w obszarze objętym rozporządzeniem będzie niemożliwy" - powiedział.
"Zgodnie z propozycją zawartą w ustawie, tajemnicą ma pozostać obecna planowana struktura własnościowa, przewidywane źródła finansowania inwestycji, rentowność i płynność podmiotu, planowana wysokość opłat lotniskowych, planowana wysokość przychodów z tytułu opłat lotniskowych, całość planowanych przychodów" - podkreślił.
Posłanka Karolina Pawliczak (Lewica) powiedziała, że jej klub nie poprze tego projektu ustawy.
"CPK to megalomański, wysnuty z zarozumiałych i egoistycznych pomysłów projekt, którego celem jest wyssanie kolejnych miliardów z publicznej kasy i prowokowanie kolejnych protestów i społecznego zamieszania" - argumentowała posłanka.
Bożena Żelazowska (Koalicja Polska) powiedziała, że projekt tej ustawy jest sprzeczny z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i z elementarnymi poczuciem sprawiedliwości oraz daje wyjątkowe, zupełnie niepotrzebne uprawnienia do prowadzenia tej inwestycji pełnomocnikowi rządu do spraw CPK.
"Przepisy projektu ustawy są nieprecyzyjne, niejednoznaczne, mogą być też różnie interpretowane" - dodała.
Wnioski o odrzucenie ustawy w całości złożyło też Koło Poselskie Konfederacja i Koło Parlamentarne Polska 2050, a Koło Parlamentarne PPS zadeklarowało, że będzie głosowało za odrzuceniem projektu.(PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
pif/ mick/
Komentarze