Przejdź do treści
Pilot ukraińskich Sił Powietrznych w samolocie podczas lotu (fot. Siły Powietrzne Ukrainy)
Źródło artykułu

Ukraińska armia: planujemy przeszkolić kilkudziesięciu pilotów na F-16

Ukraina planuje wysłać kilkudziesięciu pilotów na szkolenie z obsługi wyprodukowanych w USA myśliwców F-16 – powiedział w piątek rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Reutera.

Ihnat dodał, że obecnie opracowywane są programy szkoleniowe dla ukraińskich pilotów.

"Robimy wszystko, aby rozpocząć szkolenia jak najwcześniej" – powiedział wojskowy, dodając, że piloci wybrani do tego programu będą mieli doświadczenie bojowe. "To nie będzie szkolenie, lecz przekwalifikowanie" – zaznaczył.

Przedstawiciele ukraińskiej armii, która rozpoczęła długo oczekiwaną kontrofensywę, wielokrotnie powtarzali, że potrzebują nowych zachodnich samolotów, aby skutecznie przeciwdziałać rosyjskiej dominacji w powietrzu. Holandia i Dania przewodzą wysiłkom międzynarodowej koalicji na rzecz szkolenia pilotów i personelu pomocniczego, utrzymania samolotów i dostarczenia myśliwców F-16 na Ukrainę – napisał Reuters.

Kajsa Ollongren, holenderska minister obrony powiedziała reporterom agencji Reutera, że szkolenie ukraińskich pilotów w zakresie obsługi F-16 może rozpocząć się już latem tego roku, a pełny trening planowany jest na sześć miesięcy. Ćwiczenia będą się prawdopodobnie odbywać w Danii, gdzie znajdują się symulatory samolotów. Ollongren podkreśliła jednak, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie prośby Kijowa o dostarczenie myśliwców F-16.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony