Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ukraina: Rosjanie nakłaniają młodzież z terenów okupowanych do udziału w produkcji dronów

Uczniowie i studenci z terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję są zmuszani do członkostwa w organizacjach młodzieżowych, które "rekrutują" takie osoby na "staże" w zakładach zbrojeniowych produkujących drony - podał w czwartek rządowy ukraiński portal wojskowy Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Kreml stworzył na Ukrainie całą sieć ruchów młodzieżowych, służących rusyfikacji lokalnych mieszkańców i wykorzystywaniu ich w interesach Moskwy. Jedną z takich struktur jest tzw. Ruch Pierwszych, założony w 2022 roku z inicjatywy Władimira Putina i zasilający swoje szeregi m.in. studentami z podbitych terenów Ukrainy. Ten proceder koordynują rosyjscy okupacyjni zarządcy i "wolontariusze" przybyli z Rosji - przypomniał serwis.

Portal poinformował, że w ramach tych działań młodzież powyżej 16. roku życia jest m.in. wysyłana na "staże" do zakładów zbrojeniowych w Jełabudze w Tatarstanie, gdzie Rosjanie produkują od niedawna drony kamikadze typu Shahed, oparte na technologii irańskiej. Młodzi Ukraińcy mogą też wykonywać w rosyjskich obiektach militarnych prace pomocnicze, m.in. w kuchni lub jako członkowie zespołów sprzątających.

"Osoby niepełnoletnie są angażowane do pracy na rzecz kompleksu wojskowo-przemysłowego Rosji. (...) W rzeczywistości Rosjanie planują wykorzystać kryzys humanitarny na tymczasowo okupowanych terenach (Ukrainy), żeby werbować Ukraińców do działań (prowadzonych w ramach) wojny przeciwko ich ojczyźnie" - podkreśliło Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiają się doniesienia o nielegalnych deportacjach ukraińskich dzieci do Rosji, a także o postępującej indoktrynacji młodych ludzi na terenach okupowanych przez Kreml. Przejawia się to m.in. w nakłanianiu osób poniżej 18. roku życia do członkostwa w rosyjskich organizacjach paramilitarnych i zmuszaniu ich do udziału w propagandowych uroczystościach w szkołach.

W marcu 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania dyktatora Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin i Lwowa-Biełowa są odpowiedzialni za zbrodnie polegające na bezprawnych wywózkach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. (PAP)

szm/ ap/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony