Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ukraina i Belgia podpisały umowę o bezpieczeństwie obejmującą dostawę 30 myśliwców F-16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Belgii Alexander De Croo podpisali we wtorek w Brukseli dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Obejmuje ona dostawę 30 myśliwców F-16 do 2028 roku.

Do podpisania umowy doszło w trakcie niespodziewanej wizyty ukraińskiego prezydenta w stolicy Belgii.

"Dokument obejmuje co najmniej 977 mln euro belgijskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy w tym roku, a także zobowiązanie Belgii do zapewnienia wsparcia w ciągu dziesięcioletniego okresu obowiązywania umowy" – ogłosił Zełenski we wpisie na platformie X.

Jak podkreślił ukraiński prezydent, po raz pierwszy w takim porozumieniu określono dokładną liczbę myśliwców F-16. 30 samolotów ma zostać dostarczone na Ukrainę do 2028 roku; pierwsze według Zełenskiego przybędą w tym roku.

"Umowa gwarantuje terminową pomoc Belgii w zakresie bezpieczeństwa, nowoczesne pojazdy opancerzone, sprzęt na potrzeby ukraińskich sił powietrznych i obrony powietrznej, bezpieczeństwo morskie, usuwanie min, udział w koalicji amunicyjnej oraz szkolenie wojskowe" – oznajmił Zełenski.

Według niego dokument przewiduje także współpracę przemysłu obronnego, wsparcie dla ukraińskiej formuły pokojowej, zaostrzenie sankcji wobec Rosji, naprawienie szkód oraz wymierzenie sprawiedliwości agresorowi, wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów i ożywienie gospodarcze.

Ukraina i Belgia pogłębią także współpracę w zakresie wywiadu, cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji.

"Belgia wyraża także poparcie dla przyszłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO" – twierdzi Zełenski.

Prezydent Ukrainy przybył do Belgii w poniedziałek wieczorem z Hiszpanii. Obie wizyty były planowane na początku maja, ale Zełenski musiał je odwołać ze względu na rosyjską ofensywę na północy Ukrainy.

Z Brukseli Magdalena Cedro

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony