Zespół akrobacyjny Patrouille Suisse pomylił miejsce pokazu

Zespół akrobacyjny Patrouille Suisse, fot. aviationist.com

6 lipca, Patrouille Suisse – zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Szwajcarii uczestniczył w dosyć nietypowym incydencie. Grupa miała uświetnić obchody setnej rocznicy śmierci szwajcarskiego pioniera lotnictwa Oskara Bidera, ale przeleciała nad miejscowością Mümliswil, 6 km dalej od zaplanowanego miejsca pokazu.

Według rzecznika szwajcarskich sił powietrznych, główną przyczyną błędu były „niefortunne okoliczności”. W rzeczywistości, podczas zbliżania się do celu lider zespołu zauważył na ziemi plac z dużym namiotem, gdzie odbywała się impreza plenerowa w Mümliswil, co skłoniło go do przelotu właśnie w tym miejscu. Osoby uczestniczące tam w 31. festiwalu Yodel były zaskoczone nieplanowanym pokazem.


Takie przeloty są zwykle wykonywane w ramach przepisów VFR (Visual Flight Rules) i w warunkach VMC (Visual Meteorological Conditions), a do naprowadzenia na cel piloci wykorzystując mapy i punkty odniesienia wzrokowego na ziemi. Co więcej, sześć już dosyć wiekowych odrzutowców F-5E Tiger nie jest wyposażonych w GPS ani inne nowoczesne technologie, które pomogłyby namierzyć miejsce pokazu we właściwym czasie. 

Źródło: thelocal.de
comments powered by Disqus