Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zbudowany przez Airbusa satelita Sentinel-2C już w kosmosie

Trzeci satelita Copernicus Sentinel-2 pomyślnie wystrzelony w kosmos przy pomocy rakiety Vega z Kourou w Gujanie Francuskiej. Po wstępnych testach i uruchomieniu zbudowany przez Airbusa Sentinel-2C wejdzie do służby na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości 780 km. Zastąpi tam Sentinela-2A, który zostanie wyłączony i będzie działał w tandemie z Sentinelem-2B.

Marc Steckling, szef działu obserwacji Ziemi, nauki i eksploracji kosmosu w Airbusie, powiedział: „Naukowcy otrzymują do dyspozycji kolejny sensor do monitorowania naszej zmieniającej się planety, zapewniający ciągłość zbierania danych, zapoczątkowanego wyniesieniem na orbitę pierwszego satelity Sentinel-2 w 2015 roku. Wyposażony w wielospektralny przetwornik obrazu o wysokiej rozdzielczości satelita będzie wykonywał zobrazowania dla niezliczonych zastosowań, od rolnictwa po monitorowanie jakości wody”.

Misja Sentinel-2 bazuje na dwóch identycznych satelitach, krążących po tej samej orbicie, ale oddalonych od siebie o 180° w celu zapewnienia optymalnego pokrycia i czasu rewizyty. Satelity okrążają Ziemię co 100 minut, przelatują nad wszystkimi powierzchniami lądowymi

Ziemi, dużymi wyspami, akwenami śródlądowymi i przybrzeżnymi co pięć dni. Oferując „widzenie w kolorze”, Sentinel-2C podobnie jak jego prekursorzy tj. Sentinele-2A i - 2B - dostarczy zobrazowania powierzchni globu w widmach od fal widzialnych do bliskiej podczerwieni. Ważący 1,1 tony satelita umożliwi kontynuację obrazowania Ziemi w 13 pasmach spektralnych z rozdzielczością (na piksel) 10, 20 lub 60 metrów i wyjątkowo dużą szerokością widzenia wynoszącą 290 km. Dane z satelitą Sentinel-2 służą do monitorowania użytkowania i zmian jakości gruntów, ich chłonności, do zarządzania gruntami, wspomagania rolnictwa, leśnictwa, reagowania w sytuacjach klęsk żywiołowych (powodzie, pożary lasów, osuwiska i erozja) oraz do wspierania misji pomocy humanitarnej. Obserwacja stanu środowiska w obszarach przybrzeżnych również stanowi część tych działań, podobnie jak monitorowanie lodowców, lodu i śniegu.

Każdy satelita Sentinel-2 zbiera 1,5 terabajta danych dziennie (po kompresji wykonywanej już na jego pokładzie). Dane są formatowane z dużą prędkością i tymczasowo przechowywane w banku pamięci masowej o największej pojemności znajdującej się obecnie w przestrzeni kosmicznej. Rejestrowanie danych i laserowe przesyłanie na Ziemię mogą odbywać się z dużą prędkością za pośrednictwem magistrali satelitarnej EDRS SpaceDataHighway, równolegle
z bezpośrednią ich transmisją radiową do stacji naziemnych w paśmie X.

Satelity Sentinel są częścią unijnego programu kosmicznego Copernicus dotyczącego obserwacji Ziemi, zarządzanego przez Komisję Europejską (KE) we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Satelity Sentinel dostarczają dane teledetekcyjne Ziemi, zapewniając kluczowe usługi operacyjne związane ze środowiskiem i bezpieczeństwem. Sentinel-2C poleciał na orbitę na pokładzie ostatniej dostarczonej przez firmę Arianespace rakiety Vega.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony