Przejdź do treści
XPeng debiutuje X2 w Dubaju podczas pierwszego publicznego lotu (fot. XPeng)
Źródło artykułu

XPeng debiutuje X2 w Dubaju podczas pierwszego publicznego lotu

Chińska firma XPeng zaprezentowała swój pierwszy elektryczny samolot pionowego startu i lądowania (eVTOL), oferowany jako latający samochód. 10 października 2022 r., konstrukcja wykonała krótki lot podczas prezentacji w Dubaju.

W ramach konferencji Gitex Global 2022 lot został zatwierdzony przez miejscowy Urząd Lotnictwa Cywilnego i był pierwszą publiczną prezentacją pojazdu. Według XPeng, X2 może przewozić dwóch pasażerów z prędkościami dochodzącymi do 130 km/h i wykonywać loty o długotrwałości do 35 minut.

Ma być pół-autonomiczny, latać na z góry ustalonych trasach bez ingerencji człowieka, ale także w razie potrzeby zapewnić możliwość ręcznego sterowania.

"Pierwszy publiczny lot latającego samochodu X2 zmieni zasady mobilności przyszłości. Latający samochód jest uosobieniem ambicji, innowacji i przyszłościowej wizji, która zawsze inspirowała Dubaj i jego władze. Dzisiaj byliśmy świadkami historycznego momentu, który zdefiniuje następne 50 lat" – powiedział Hassan Al Hashemi pełniący obowiązki prezesa i dyrektora generalnego Międzynarodowej Izby Handlowej w Dubaju.

To nie pierwszy raz, kiedy samolot eVTOL wykonał lot w Dubaju, gdzie od 2017 r. było testowanych wiele projektów latających taksówek. W ostatnich latach władze miasta podpisały nawet kilka partnerstw z niektórymi producentami, aby dalej rozwijać koncepcje konstrukcji tego typu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony