Przejdź do treści
Źródło artykułu

W wieku 102 lat zmarł ostatni „potrójny as” Stanów Zjednoczonych z czasów II Wojny Światowej

17 maja 2024 r., w wieku 102 lat w Kalifornii zmarł generał brygady Clarence „Bud” Anderson, ostatni amerykański pilot myśliwski, który otrzymał przydomek potrójnego asa. “Triple ace” piloci otrzymywali za zestrzelenie 16 co najmniej niemieckich samolotów. 

Pilot urodził się w 1922 r. w Oakland w Kalifornii, a do Sił Powietrznych USA wstąpił w 1942 r., gdzie latał samolotem P-51 Mustang. W trakcie wojny ten typ samolotu zniszczył prawie 600 samolotów wroga – w tym rekordową liczbę 17 niemieckich Me-262.

Konstrukcja ta zapewniła również rekordowe 42 asy, w tym dla Andersona, który pod koniec wojny miał na swoim koncie 16,25 zwycięstw (piloci otrzymywali ułamek „zestrzelenia”, jeśli do upadku samolotu przyczyniło się wielu lotników.)  

Następnie Anderson został pilotem testowym w bazie sił powietrznych Wright-Patterson w Ohio oraz w centrum testów lotów sił powietrznych w Edwards AFB w Kalifornii. „Latał wieloma modelami wczesnych myśliwców odrzutowych i brał udział w dwóch bardzo nietypowych programach prób w locie” – podaje strona internetowa Andersona. 

Później dowodził eskadrą F-86 podczas wojny koreańskiej, służył w Japonii oraz latał myśliwcami F-105D nad Wietnamem jako dowódca 355. Skrzydła Myśliwców Taktycznych. Anderson zasiadał za sterami  ponad 130 różnymi typów samolotów i w ciągu 30 lat spędził w powietrzu ponad 7,5 tys. godzin. Na emeryturę przeszedł w 1972 r. 

Profil Clarence "Bud" Anderson na Wikipedii (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony