Przejdź do treści
Śladami 305. Dywizjonu Bombowego (fot. Jacek Zagożdżon, chor. Tomasz Bieniara)
Źródło artykułu

W. Brytania: Twórca muzeum polskich lotników: to unikatowy w skali świata projekt

Otwarcie tego muzeum jest zwieńczeniem 14 lat naszych starań i mam nadzieję, iż pomoże ono lepiej poznać dzieje polskich lotników w Wielkiej Brytanii – powiedział PAP Geoff Burton, inicjator stworzenia RAF Ingham Heritage Centre, jedynego na świecie muzeum poświęconego polskim dywizjonom bombowym.

W środę odbyło się uroczyste otwarcie muzeum, które mieści się w jednym z budynków na terenie dawnej bazy lotniczej RAF Ingham w hrabstwie Lincolnshire na północy Anglii, a w sobotę zostanie ono udostępnione dla zwiedzających. W otwarciu wzięli udział m.in. przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze, władz Lincolnshire, delegacja z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, a także 104-letni porucznik Mieczysław Frąckiewicz (John Franklin), najstarszy żyjący w Wielkiej Brytanii członek Polskich Sił Powietrznych.

Podczas uroczystości Geoff Burton powiedział PAP, że o tym, iż w bazie RAF Ingham stacjonowały nie tylko eskadry brytyjskie, ale też polskie, dowiedział się, gdy kilkanaście lat temu przeprowadził się w jej okolice i zaczął wówczas badać tę mało znaną, ale fascynującą historię.

Czytaj cały artykuł na stronie www.wnp.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony