Przejdź do treści
Ruch lotniczy nad Ukrainą (fot. flightradar24.com)
Źródło artykułu

Ukraina: W 1,5 miesiąca po wojnie wznowimy kontrolę lotów

Choć ukraiński zarządca przestrzeni powietrznej działa na razie w trybie wojennym, trwa opracowywanie planów odbudowy po zakończeniu wojny. Powrót do normalnego funkcjonowania ma być możliwy w ciągu od 4 do 6 tygodni po tym czasie.

Dziś największym wyzwaniem jest utrzymanie uprawnień kontrolerów, którzy wobec zamknięcia przestrzeni powietrznej pozostają bezczynni – mówił podczas Kongresu Rynku Lotniczego prezes ukraińskiej agencji kontroli lotów „Uksatsa” Andrii Yarmak.

Jak stwierdził mówca, procedury dla lotnictwa cywilnego na czas spodziewanej wojny z Rosją były w Ukrainie przygotowywane już od czasu aneksji Krymu przez Rosję w lutym i marcu 2014 r. 

Konsultowaliśmy je z Eurocontrol, EASA i amerykańską Federalną Administracją Lotniczą – poinformował Yarmak. 

Pracownicy Uksatsa byli szkoleni w tym zakresie na comiesięcznych spotkaniach, organizowanych we współpracy z SAA (ukraińską Państwową Administracją Lotniczą). Ostatni taki trening dla personelu przeprowadzono w styczniu bieżącego roku.

Program zakładał możliwość izolowania niektórych części przestrzeni powietrznej i ochronę ich przeciw możliwym akcjom zbrojnym wymierzonym w lotnictwo cywilne. Na specjalny sygnał wszystkie loty cywilne miały zostać natychmiast przekierowane w celu zapewnienia ich pasażerom bezpieczeństwa.

Wydzieliliśmy też specjalne komórki, których zadaniem było utrzymanie działania najważniejszych systemów komunikacji, nawigacji i dozoru, przestawionych po inwazji na tryb jałowy – kontynuował Yarmak.

Rosyjska inwazja wiązała się dla ukraińskiej kontroli lotów z trzema głównymi wyzwaniami: finanse, kadry. trudności operacyjne.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony