Przejdź do treści
Źródło artykułu

Turecka firma Baykar Technologies przedstawia nowe zdjęcia drona bojowego Bayraktar TB3

Selçuk Bayraktar, dyrektor techniczny firmy Baykar Technologies udostępnił zdjęcia drona bojowego o nazwie Bayraktar TB3, znajdującego się na linii produkcyjnej.

Zdjęcia zostały udostępnione 26 marca, po wizycie prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Narodowym Centrum Technologicznym Özdemir Bayraktar.

Bayraktar TB3 jest uzbrojonym bezzałogowym statkiem powietrznym zdolnym do przenoszenia środków bojowych i został zaprojektowany ze składanymi skrzydłami. Nieco większy niż jego poprzednik, model TB3 zaoferuje również zwiększony do 280 kg udźwig.

Projekt tego bezzałogowego statku powietrznego został po raz pierwszy przedstawiony w październiku 2020 r., a docelowo ma prowadzić misje z okrętu desantowego TCG Anadolu.

TB3 powinien być wsparciem Bayraktar Kizilelma, bezzałogowego myśliwca zdolnego do operowania z pokładów lotniskowców.

„Odliczamy dni do pierwszego lotu [TB3] po jego starszym bracie Kizilelmie”, napisałał Selçuk Bayraktar w swoim tweecie.

Dron bojowy Bayraktar Kizilelma odbył swój pierwszy lot 14 grudnia 2022 r. w Centrum Szkolenia i Testów Lotów Akinci w Corlu w północno-zachodniej Turcji.

Z udźwigiem 1500 kg Kizilelma ma być zdolny do prowadzenia misji powietrze-ziemia i powietrze-powietrze.

Początkowo oczekiwano, że na wyposażeniu TCG Anadolu znajdą amerykańskie myśliwce F-35B, ale Turcja została wykluczona z programu Joint Strike Fighter z powodu pozyskania rosyjskiego systemu S-400.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony