Triumf Brytyjczyka na oczach 215 tys. osób

Paul Bonhomme w finałach Windsor Ontario

Brytyjczyk Paul Bonhomme wygrał kolejny przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Zwycięstwo w Kanadzie jest dziewiątym triumfem w karierze Bonhomme’a. Brytyjczyk pokonał ubiegłorocznego Mistrza Świata Hannesa Archa, który zajął drugie miejsce z czasem gorszym od lidera o 1,15 sekundy. Trzeci tegoroczny przystanek Red Bull Air Race obejrzało w kanadyjskim Windsorze 215 tysięcy widzów!

Zmienny wiatr i niezbyt sprzyjająca pogoda sprawiły, że rywalizacja na wyjątkowo trudnym technicznie torze była bardzo zacięta. Najlepsi piloci świata ostro walczyli na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych, jednak tym razem najlepszy okazał się Bonhomme który zdołał przelecieć 15-bramkowy tor w zaledwie 1:08:16. Austriak Hannes Arch był drugi, z czasem gorszym zaledwie o 1,15 sekundy, natomiast Amerykanin Kirby Chambliss - trzeci. Kanadyjczyk Pete McLeod zdobył pierwszy w tym sezonie punkt i w rezultacie zajął 11 miejsce.

„Jeśli spojrzeć na czasy pozostałych pilotów, to był to jeden z najtrudniejszych wyścigów do wygrania.” – powiedział Bonhomme i dodał, że ulżyło, mu kiedy w ostatniej chwili uniknął dotknięcia pylonu w finałowym przelocie. „Było kilka momentów, kiedy myślałem, że dotknę pylon. Jeśli chcesz wygrać musisz balansować na granicy możliwości. Różnica pomiędzy wygrywaniem a przegrywaniem jest bardzo prosta albo uda się ominięcie powietrznej bramki o milimetr albo o milimetr ją zetniesz. Ja przeleciałem obok. Jestem bardzo zadowolony!”

Dzięki wygranej w Kandzie, Bonhomme został pilotem, który najwięcej - bo aż 9 razy - stawał na najwyższym podium Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Mike Mangold zajmuje drugą pozycję w tej klasyfikacji z 8 zwycięstwami na koncie. Hannes Arch – Mistrz Świata 2008 - ciągle zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej z 33 punktami, Bonhomme jest tuż za nim z 32 punktami a Francuz Nicolas Ivanoff z 24 punktami - trzeci.

Hannes Arch był zaskoczony dwusekundową karą. „Nie wiem, dlaczego zostałem ukarany i wcale nie jestem z tego zadowolony. Chciałem tu wygrać, ale muszę się pogodzić z decyzją sędziów. Cóż jestem po prostu zawiedziony” – powiedział po wyścigu.

Zawody w Windsorze rozczarowały również Ivanoffa. Francuz doskonale zaczął tegoroczny sezon startem w Abu Dhabi, gdzie był trzeci. Wygrana w San Diego zmotywowała go do dalszej zaciętej walki, jednak dwie dwusekundowe kary w Windsorze sprawiły, że zajął dopiero 9. pozycję.

290 tysięcy widzów obejrzało w Windsorze kwalifikacje i pierwsze zawody Red Bull Air Race w Kanadzie. Kolejny przystanek Mistrzostw Świata odbędzie się 19-20 sierpnia w Budapeszcie.

Wyniki Mistrzostw Świata Red Bull Air Race w Windsorze

1. Paul Bonhomme (GBR) 1:08.16 12 punktów
2. Hannes Arch (AUT) 1:09.31 10 punktów
3. Kirby Chambliss (USA) 1:10.19 10 punktów
4. Mike Mangold (USA) 1:12.92 8 punktów
5. Sergey Rakhmanin (RUS) 1:22.93 7 punktów
6. Michael Goulian (USA) SCO* 6 punktów
7. Matt Hall (AUS) SCO 5 punktów
8. Nigel Lamb (GBR) DSQ** 4 punkty
9. Nicolas Ivanoff (FRA) 1:14.45 3 punkty
10. Alejandro Maclean (ESP) 1:15.59 2 punkty
11. Pete McLeod (CAN) 1:16.48 1 punkt
12. Glen Dell (RSA) 1:18.87 0 puntków
13. Matthias Dolderer (GER) DSQ 0 punktów
14. Yoshihide Muroya (JPN) DNS*** 0 punktów
15. Peter Besenyei (HUN) DNS 0 punktów

Źródło: wp.pl
comments powered by Disqus