Przejdź do treści
THEOS-2 przygotowywany do lotu w clean roomie Airbusa (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Satelita THEOS-2, zbudowany przez Airbusa dla Tajlandii, wyniesiony na orbitę

Zbudowany przez Airbusa satelita obserwacyjny Ziemi THEOS-2 został pomyślnie wystrzelony w kosmos na pokładzie rakiety Vega z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Tajlandzka Agencja Rozwoju Geoinformatyki i Technologii Kosmicznych (GISTDA) wybrała w 2018 roku firmę Airbus na partnera w dziedzinie budowy krajowego systemu geoinformacyjnego nowej generacji.

Jean-Marc Nasr, dyrektor działu systemów kosmicznych w Airbusie, powiedział: „Udany start THEOS-2, mającego zdolność do wykonywania zobrazowań w rozdzielczości 50 cm potwierdza pozycję Tajlandii w wąskim kręgu krajów mających suwerenny dostęp do informacji geostrategicznych o wysokiej rozdzielczości. Będziemy wspierać ambicje GISTDA dotyczące stworzenia wszechstronnego systemu informacji geograficznej na rzecz Królestwa Tajlandii”.

THEOS-2 to kolejny pojazd satelitarny zbudowany przez Airbusa dla Tajlandii. Pierwszym był THEOS-1 wyniesiony na orbitę w 2008 roku, nadal dostarczający zdjęcia, znacznie wykraczając poza pierwotnie planowany 10-letni okres eksploatacji. Co istotne, w ramach programu THEOS-2 system geoinformacji GISTDA korzysta ze zdjęć satelitarnych zebranych przez konstelację optycznych i radarowych satelitów obserwacji Ziemi, będących własnością firmy Airbus, takich jak Pléiades i TerraSAR-X.

Satelita THEOS-2 w komorze bezechowej (fot. Airbus)

(fot. Airbus)

Realizowany kontrakt z GISTDA uwzględniał także dostawę drugiego satelity do obserwacji Ziemi – THEOS-2 SmallSAT – przez spółkę zależną Airbusa, SSTL, w połączeniu z kompleksowym programem budowy potencjału tajlandzkiego przemysłu kosmicznego, poprzez wykorzystanie kompetencji miejscowych inżynierów w zakresie zastosowań, segmentu naziemnego i samej konstrukcji pojazdu orbitalnego. Projekt SmallSAT bazuje na serii satelitów CARBONITE firmy SSTL i został dostarczony do Tajlandii. SSTL proponuje również GISTDA program szkoleniowy, aby umożliwić tajskim inżynierom projektowanie, produkcję, montaż i testowanie podobnych małych satelitów w przyszłości w Tajlandii.

Zobrazowania z THEOS-2 będą kluczowe dla przyszłego systemu obserwacji Ziemi GISTDA, który zostanie wykorzystany do wspierania różnych aspektów funkcjonowania państwa, w tym między innymi bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, zarządzania miastami i strefami gospodarczymi, zarządzania zasobami naturalnymi, wodnymi i rolnictwem.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony