Przejdź do treści
Międzynarodowa demonstracja testów w locie FAA (fot. FAA)
Źródło artykułu

Rozpoczyna się międzynarodowa demonstracja testów w locie FAA

Pierwsze w swoim rodzaju wspólne przedsięwzięcie zarządzania lotami w wielu krajach poprzez przewidywanie, gdzie i o której godzinie znajdzie się samolot.

Sześciodniowa demonstracja lotów na żywo prowadzona przez Federalną Administrację Lotnictwa USA (FAA) obejmowała cztery unikalne scenariusze i loty między Stanami Zjednoczonymi, Japonią, Singapurem i Tajlandią.

Korzystając z operacji opartych na trajektorii (TBO) eksperci ruchu lotniczego z każdego kraju sekwencjonowali trasy lotów, aby osiągnąć optymalną. Uwzględnili oni takie warunki, jak pogoda, ruch lotniczy i zamknięcia przestrzeni powietrznej.

TBO wykorzystuje dokładne dane dotyczące trajektorii samolotu (szerokość, długość, wysokość i czas), aby pokazać, gdzie statek powietrzny znajdzie się w danym momencie na trasie lotu od startu do przyziemienia. Samoloty latają po precyzyjnych trasach lotu z bezproblemową wymianą informacji między systemami powietrznymi i naziemnymi.

W przyszłości kontrolerzy ruchu lotniczego przejdą od udostępniania informacji za pomocą komunikatów głosowych do udostępniania informacji w szerszym zakresie, głównie z wykorzystaniem danych. Umożliwi to każdemu krajowi natychmiastową informację o tym, jak zmiany w innych państwach wpłyną na lepsze zaplanowanie.

Testy wykazały, w jaki sposób udostępnianie i koordynacja informacji o trajektorii w wielu krajach może poprawić bezpieczeństwo i wydajność. Zawiązana współpraca ma pomóc zminimalizować opóźnienia i zakłócenia; obniżyć koszty i czas podróży; oraz zmniejszyć spalanie paliwa i emisję dwutlenku węgla nawet o około 10%.

Dowiedz się więcej o TBO tutaj – LINK

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony