Przejdź do treści

Rozpoczęły się ćwiczenia taktyczne Ramstein Flag 2025

31 marca rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia taktyczne Ramstein Flag 2025 (RAFL25), które potrwają do 11 kwietnia 2025 r.

Ćwiczenia z serii Flag, które mają swój początek w 1975 r., obejmują wiele scenariuszy zaprojektowanych w celu zapewnienia realistycznych warunków walki. Ćwiczenia Flag obejmują uczestników z Sił Powietrznych Sojuszu i zapewniają im realistyczne szkolenie w złożonym, spornym środowisku. Opierając się na tradycyjnych oznaczeniach czerwonego, czyli wroga, i niebieskiego, czyli przyjaznego, systemy powietrzne symulują zasoby obrony powietrznej, które angażują zasoby ofensywne lub przeciwnika.

"Jesteśmy dumni, że możemy gościć tegoroczną edycję Ramstein Flag w Holandii, gotowi przetestować nasze granice, zwiększyć nasze możliwości i wzmocnić interoperacyjność w całym Sojuszu" – mówią przedstawiciele Ministerstwoa Obrony Królestwa Niderlandów.

Wydarzenie organizowane przez Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne (RNLAF) obejmie ponad 90 samolotów operujących z 12 alianckich baz lotniczych wspieranych przez ponad 15 państw NATO.

Tegoroczne ćwiczenia, które odbywają się w połączeniu z serią Frisian Flag kierowaną przez Holandię, mają na celu zapewnienie siłom alianckim zaawansowanego szkolenia w złożonym, spornym środowisku operacyjnym. Priorytety dla RAFL25 obejmują ćwiczenia Counter Anti-Access/Area Denial (C-A2AD), Integrated Air and Missile Defence (IAMD), Agile Combat Employment (ACE) i bezproblemową wymianę informacji między państwami sojuszniczymi. Cele te odzwierciedlają skupienie AIRCOM na zapewnieniu gotowości komponentu powietrznego do szybkiej reakcji w scenariuszach Artykułu 5, w których powoływane są zobowiązania NATO w zakresie zbiorowej obrony.

Ponadto RAFL25 będzie ćwiczyć zwinność i natychmiastową zdolność komponentu powietrznego NATO do wykonywania pierwszych pięciu dni Air Tasking Order (ATO) podczas takiego scenariusza.

"Ramstein Flag 2025 podkreśla determinację Sojuszu do adaptacji, ewolucji i odstraszania potencjalnych zagrożeń w całym regionie euroatlantyckim" – powiedział generał James Hecker, dowódca NATO Allied Air Command. "Tegoroczne ćwiczenia opierają się na sukcesach Ramstein Flag 2024 i nadal przesuwają granice realistycznego, intensywnego szkolenia w celu wzmocnienia postawy odstraszania i obrony NATO".

Po inauguracyjnym RAFL24, w którym wzięło udział 130 samolotów i ponad 2000 lotów bojowych w Grecji, RAFL25 wyznacza nowy standard integracji operacyjnej w domenach powietrznej, lądowej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej. Scenariusze będą koncentrować się na obronie przestrzeni powietrznej i suwerenności NATO, przy jednoczesnym wykonywaniu rozproszonych operacji w całym NATO

W przeciwieństwie do RAFL24, tegoroczna iteracja będzie obejmować 12 baz lotniczych Sojuszu. Siła powietrzna NATO korzysta z unikalnych możliwości 32 państw członkowskich, łącząc szeroką gamę zasobów z niezliczonych różnych baz lotniczych Sojuszu. Obejmuje to prawie 25 milionów kilometrów kwadratowych terytorium NATO, aby wykonywać rozproszone operacje w dowolnym scenariuszu lub sytuacji awaryjnej. Dystrybucja operacji lotniczych w różnych lokalizacjach w całym NATO wymaga szybkości, elastyczności i zdolności adaptacji, które zostaną sprawdzone podczas Ramstein Flag 2025.

Wielonarodowe ćwiczenie podkreśla również zbiorową siłę NATO, a myśliwce sojusznicze, samoloty wsparcia i zasoby współpracują z siłami specjalnymi i jednostkami morskimi, prezentując wielodomenowe możliwości NATO. Uczestniczące załogi lotnicze będą stawiać czoła dynamicznym wyzwaniom, doskonaląc umiejętności niezbędne do osiągnięcia przewagi powietrznej i obrony przed pojawiającymi się zagrożeniami. Ta współpraca wzmacnia interoperacyjność, zapewniając, że NATO może skutecznie działać jako spójna siła.

"Jesteśmy dumni, że możemy gościć tegoroczną edycję Ramstein Flag w Holandii, gotowi przetestować nasze granice, zwiększyć nasze możliwości i wzmocnić interoperacyjność w całym Sojuszu" – powiedział generał porucznik André Steur, dowódca Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych. "Kiedy nadejdzie ostateczna pora, wielu będzie polegać na nas jako na Pierwszym Ratowniku – dziś wieczorem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zdolność i wola walki razem wśród Sił Powietrznych Sojuszu pozostają najważniejszym środkiem odstraszającym NATO. Te ćwiczenia na najwyższym poziomie oferują wyjątkową okazję dla Sojuszu i jego państw członkowskich do zwiększenia ich gotowości”.

Skupienie RAFL25 na rozproszonych operacjach i integracji zdolności wielodomenowych ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdolności NATO do przeciwdziałania ewoluującym zagrożeniom. Poprzez zapewnianie najnowocześniejszych szkoleń i wspieranie innowacji, ćwiczenia odzwierciedlają trwałe zaangażowanie NATO na rzecz wspólnego bezpieczeństwa i stabilności.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony