Przejdź do treści
A320 należący do linii Aeroflot, fot. Forum Airports
Źródło artykułu

Rosyjskie linie lotnicze na czarnej liście w USA

Amerykański regulator rynku lotniczego Federal Aviation Administration (FAA) obniżył ocenę bezpieczeństwa dla rosyjskiego lotnictwa. W tej chwili ma ono Kategorię II, ponieważ rosyjski regulator — Rosawiacja — nie przestrzega zasad wyznaczonych przez Międzynarodową Organizację Bezpieczeństwa Lotniczego (ICAO).

Amerykańską kategorię I ma większość krajów z rozwiniętym transportem lotniczych, w tym wszystkie kraje UE.

Wcześniej Unia Europejska wpisała 21 rosyjskich przewoźników na „czarną listę”, jako niespełniających międzynarodowych wymogów. Chodziło przede wszystkim o brak możliwości wiarygodnego serwisowania samolotów, których Rosjanie nie mogą pozyskać z powodu nałożonych sankcji.

O to samo chodzi teraz Amerykanom. Żadna rosyjska linia lotnicza nie ma teraz prawa lądowania na amerykańskich lotniskach, ani nie może korzystać z przestrzeni powietrznej tego kraju. Nie mogą one także używać kodów rezerwacyjnych linii partnerskich. Aerofłot i S7 były w przeszłości członkami globalnych sojuszy lotniczych — odpowiednio SkyTeam i Oneworld. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę obie linie zostały z nich usunięte. W SkyTeam liderami są Delta Air Lines, Air France i KLM, w Oneworld British Airways i American Airlines.

Czytaj całość artykułu na stronie www.rp.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony