Przejdź do treści
Źródło artykułu

Powrót samolotu MIG-21 MF n/b 9111

W dniu 19.08.2016 r. odrestaurowany samolot MIG-21MF typ 96A n/b 9111 powrócił na swoje „stare” miejsce ekspozycji, w rejonie Starej WPL.

„Ten kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości nie jest godzien szacunku, ani prawa do przyszłości”

Ten cytat naszego wielkiego Polaka, Marszałka Józefa Piłsudskiego w pełni pasuje do tych, dla których samolot to nie tylko skomplikowana maszyna, ale również część naszej historii.

„Grupa Archeo”, to żołnierze 31. BLT, którzy w wolnym czasie, dzięki swojej pasji, rekonstruują i odnawiają stare, zapomniane samoloty, przywracając im dawny blask i historyczną świetność. Członkowie grupy, której grono w szczególności stanowi kilkunastu żołnierzy służby inżynieryjno - lotniczej GOT, do tej pory odnowili 10 samolotów.

Od lat, spełnioną ambicją członków grupy jest sprowadzanie i rekonstrukcja wszystkich rodzajów samolotów, które przez cały okres historii były eksploatowane na lotnisku Krzesiny.

Tradycją jest, że w miarę możliwości, z okazji corocznego Święta Bazy, „Grupa Archeo” przygotowuje do ekspozycji kolejny, wyremontowany samolot. Nie inaczej było teraz.

W dniu 19.08.2016 r. odrestaurowany samolot MIG-21MF typ 96A n/b 9111 powrócił na swoje „stare” miejsce ekspozycji, w rejonie Starej WPL.

Odnowienie samolotu miało na celu uświetnienie uroczystości związanych z obchodami Święta Lotnictwa, 10-lecia służby samolotów F-16 w SP RP oraz Święta 31. BLT.

Eksponowany egzemplarz samolotu został wpisany na stan 41. plm w Malborku w 1974 r. Podczas przejmowania przez 41. plm samolotów MIG-21BIS z Zegrza Pomorskiego, we wrześniu 1998 r. wszystkie sprawne MIG-21MF przekazano 3. plm w Poznaniu.

MIG-21MF o n/b 9111 jest okazyjnie pomalowany w odcieniach szarości, gdzie na stateczniku pionowym umieszczono stylizowaną głowę kruka z dziobem skierowanym w kierunku lotu, znak rozpoznawczy Krzesińskich jednostek lotniczych. Podczas renowacji samolotu zadbano o wszystkie szczegóły związane z jego oryginalnym opisem, z ostatniego remontu samolotu przeprowadzonego w Dęblinie oraz ukompletowaniem kabiny w brakujące elementy wyposażenia.

Oficjalne ustawienie samolotu, na które zaproszony został Dowódca Bazy płk pil. Grzegorz Ślusarz, odbyło się dzięki zaangażowaniu członków grupy pod dowództwem chor. Jacka Krupy.

ppłk rez. Jarosław Zieliński „Grupa Archeo”
Zdjęcia: ppłk rez. Jarosław Zieliński, mł. chor. Sławomir Choczaj

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony