Przejdź do treści
Lekki myśliwiec Sukhoi Su-75 Checkmate zaprezentowany na Dubai Airshow (fot. Mztourist, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Rosyjska firma Rostec zaprasza Indie do przyłączenia się do projektu myśliwca Checkmate

Rosja zabiega o współpracę Indii w projekcie lekkiego samolotu taktycznego Su-75 "Checkmate".

Urzędnik państwowego konglomeratu obronnego Rostec powiedział rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS, że podczas targów lotniczych Aero India, które odbędą się w Bengaluru w dniach 13-17 lutego 2023 r., władzom indyjskim zostanie złożona oferta.

„Delegacja przedstawicieli naszych firm produkujących samoloty weźmie udział w pokazie lotniczym Aero India” – powiedziało TASS źródło. „Planujemy rozmawiać o współpracy przy samolotach piątej generacji. W szczególności istnieje zamiar zaproszenia naszych indyjskich partnerów do przyłączenia się do projektu lekkiego myśliwca taktycznego Checkmate”.

Checkmate został zaprezentowany na pokazie lotniczym MAKS w lipcu 2021 roku. Od samego początku oferta samolotu była skierowana do krajów Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki, Europy i Ameryki Łacińskiej w poszukiwaniu lżejszej, tańszej (i spoza USA…) alternatywy dla istniejących myśliwców piątej generacji.

Niepotwierdzone plotki głosiły, że Checkmate był już wynikiem współpracy między Rosją a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. W lutym 2017 roku, podczas konferencji IDEX w Abu Zabi, Rostec podpisał umowę z Ministerstwem Obrony Zjednoczonych Emiratów Arabskich na wspólny rozwój lekkiego myśliwca piątej generacji. Jednak władze ZEA nie potwierdziły udziału w tym projekcie od czasu jego odsłonięcia.

To nie pierwszy raz, kiedy Rosja zabiega o taką współpracę z Indiami. W 2007 roku oba kraje podpisały kontrakt dla Sukhoi i Hindustan Aeronautics Limited na wspólne zbadanie rozwoju pochodnej myśliwca piątej generacji Su-57 Felon, który odpowiadałby potrzebom indyjskich sił powietrznych. Nazywany w Indiach samolotem myśliwskim piątej generacji (FGFA), ostatecznie został porzucony w 2018 roku z powodu podziału pracy i obaw związanych z kosztami.

Od przełomu wieków Indie próbują zwiększyć swoje zdolności przemysłowe w zakresie obronności, co ostatnio zmaterializowało się dzięki inicjatywie Atmanirbhar Bharat premiera Indii Narendry Modi. Doprowadziło to do powstania kilku rodzimych konstrukcji, takich jak lekki samolot bojowy (LCA) Tejas czy lotniskowiec INS Vikrant.

Jednak możliwości projektowe i produkcyjne kraju nie dorównują jeszcze jego potrzebom. W związku z tym Indie prowadzą kilka równoległych programów wyposażenia swoich sił powietrznych i lotnictwa morskiego. Najważniejszym obecnie trwającym przetargiem jest przetarg na wielozadaniowe samoloty bojowe (MRCA), w ramach którego możliwe jest pozyskanie dla IAF 114 nowych myśliwców.

Indyjska firma HAL pracuje również nad własnym projektem myśliwca piątej generacji, Advanced Medium Combat Aircraft (AMCA), który według wstępnych ocen ma być podobny do Checkmate.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony