Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rosja certyfikuje silnik turbośmigłowy, pomimo, że mógł się on przyczynić do katastrofy Ił-112V

Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosaviatsiya) wydała certyfikat typu dla kontrowersyjnego silnika turbośmigłowego Klimov TV7-117ST-01. Problemy z jednostką napędową zostały zidentyfikowane jako przyczyna katastrofy samolotu transportowego Ił-112V, do której doszło pod Moskwą w sierpniu 2021 r. W wyniku tego zdarzenia zginęły trzy osoby.

TV-7-117ST-01 to wersja silnika przeznaczona dla Ił-114-300, nowego rosyjskiego samolotu regionalnego. Jego certyfikacja jest pierwszym krokiem w kierunku uzyskania certyfikatu typu przez ten statek powietrzny. Klimow pracuje obecnie nad kolejną wersją jednostki napędowej, przeznaczoną dla innej rozwijanej regionalnej konstrukcji pasażerskiej, TVRS-44 Ładoga.

Rozwój TV7-117 został zapoczątkowany pod koniec lat 80. XX wieku, a silnik był używany w ograniczonych ilościach w różnych rosyjskich regionalnych samolotach, a także śmigłowcach i łodziach. Mocno zmodernizowana wersja ST powstawała w latach 2014-2016 i od tamtego czasu jest wciąż testowana. Jest specjalnie zaprojektowana do wykorzystania w nowej generacji rosyjskich pasażerskich i transportowych samolotów turbośmigłowych, które obejmują zarówno Ił-112V, jak i Ił-114-300.

Silnik był mocno krytykowany po katastrofie Ił-a 112V, która miała miejsce podczas jednego z lotów testowych. Wyniki oficjalnego dochodzenia w tej sprawie wciąż nie zostały jeszcze opublikowane.

Katastrofa Ił-112V

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony