Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rollout rosyjskiego drona bojowego S-70 Okhotnik

United Aircraft Corporation (UAC) po raz pierwszy pokazała drona bojowego Okhotnik wyposażonego w dyszę płaskostrumieniową. Kompleks lotniczy ma zmniejszoną sygnaturę radarową i otrzyma nowe stanowisko kontroli naziemnej.

BSP został stworzony przez firmę Sukhoi w ramach prac rozwojowych w ramach programu Hunter. Wdrożenie nowego modelu odbyło się w Nowosybirskich Zakładach Lotniczych im. W.P. Czkałowa.

W wydarzeniu wziął udział wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Aleksiej Kriworuchko. Zaznaczył, że "Okhotnik" jest wysoce inteligentnym systemem i jest w stanie samodzielnie, w grupie i wspólnie z załogowymi statkami powietrznymi rozwiązywać szeroki zakres zadań.

"BSP koncentruje zaawansowane osiągnięcia przedsiębiorstw i organizacji krajowego kompleksu przemysłu obronnego, co umożliwiło zapewnienie funkcjonalności, która nie jest gorsza, a pod wieloma parametrami przewyższa nieliczne (pojedyncze) zagraniczne odpowiedniki" – powiedział Aleksiej Krivoruchko.

Technologie testowane na prototypach zostaną wykorzystane do stworzenia innych obiecujących systemów lotniczych – zarówno załogowych, jak i bezzałogowych.

"Główną cechą nowego Okhotnika jest płaska dysza silnika. Dzięki temu sygnatura radarowa pojazdu jest zmniejszona. Ponadto tworzony jest nowy naziemny ośrodek kontroli dla drona, zaprojektowany z myślą o wymaganiach wojska. Rozwiązania te znacznie zwiększą możliwości maszyny" – skomentował Siergiej Chemezov, dyrektor generalny Rostec State Corporation.

Prace w ramach programu "Okhotnik" prowadzone są w Biurze Projektowym Sukhoi od 2011 roku. Eksperymentalny prototyp z tradycyjną dyszą strumieniową wykonał swój pierwszy lot w ramach programu w sierpniu 2019 roku. Trwało to 20 minut. W tym samym roku odbył się jego pierwszy wspólny lot z myśliwcem piątej generacji Su-57.

"S-70 to obiecująca platforma lotnicza o dużym potencjale rozwoju na jej bazie rodziny bezzałogowych systemów przyszłości. Praca w ramach programu Hunter jest jednym z kluczowych obszarów dla Suchoj i ZAK. Rozwój kierunku bezzałogowego w pełni odpowiada wyzwaniom czasu i potrzebom klienta. Dziś dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej zakończyć testy i wejść do produkcji seryjnej" – skomentował dyrektor generalny United Aircraft Corporation Jurij Slyusar.

Według UAC seryjna produkcja drona powinna ruszyć w 2024 roku, a pierwsza dostawa spodziewana jest jeszcze w tym samym roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony