Przejdź do treści
Akademicki Klub Lotniczy PWr na zawodach SAE Aero Design West w Teksasie (fot. Akademicki Klub Lotniczy PWr)
Źródło artykułu

Rekordowy wynik AKL na międzynarodowych zawodach w USA

Aż dziewięć medali zdobyli studenci Politechniki Wrocławskiej z Akademickiego Klubu Lotniczego na międzynarodowych zawodach w USA. W klasyfikacjach generalnych konkursu mogą pochwalić się złotem i dwoma srebrami.

Międzynarodowe zawody konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West rozegrano w Teksasie w miejscowości Fort Worth. Do rywalizacji ze swoimi bezzałogowymi samolotami stanęło ponad 30 studenckich drużyn ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Chin, Egiptu, Meksyku, Hiszpanii i Polski.

Startowały w trzech konkurencjach – Regular, Micro i Advanced, które różniły się wymogami, jakie musiały spełnić statki powietrzne, dotyczącymi ich rozmiarów, pułapu skrzydeł, silnika czy zadań do wykonania w czasie zawodów.

Naszą uczelnię reprezentowali studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr, który od lat należy do czołowych drużyn w zawodach z serii SAE. Na początku marca w edycji SAE Aero Design East na Florydzie zespół wywalczył (w klasyfikacji generalnej) dwa srebrne medale w klasach Micro i Advanced oraz piąte miejsce w Regular. Do Teksasu studenci polecieli z przekonaniem, że stać ich na więcej i udowodnili, że tak jest – zdobywając aż dziewięć medali.

W poszczególnych klasach wyglądało to następująco:

Advanced
1. miejsce – klasyfikacja generalna
1. miejsce – wykonanie misji
1. miejsce – raport techniczny

Akademicki Klub Lotniczy PWr na zawodach SAE Aero Design West w Teksasie (fot. Akademicki Klub Lotniczy PWr)2

(fot. Akademicki Klub Lotniczy PWr)

Regular
2. miejsce – klasyfikacja generalna
1. miejsce – wykonanie misji
1. miejsce – prezentacja techniczna

Akademicki Klub Lotniczy PWr na zawodach SAE Aero Design West w Teksasie (fot. Akademicki Klub Lotniczy PWr)3

(fot. Akademicki Klub Lotniczy PWr)

Micro
2. miejsce – klasyfikacja generalna
2. miejsce – wykonanie misji
2. miejsce – prezentacja techniczna

Akademicki Klub Lotniczy PWr na zawodach SAE Aero Design West w Teksasie (fot. Akademicki Klub Lotniczy PWr)4

(fot. Akademicki Klub Lotniczy PWr)

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników oraz świadomi tego, ile pracy i wysiłku włożyliśmy w cały projekt, jakim było SAE Aero Design – podkreśla Nikodem Perła, wiceprezes AKL. – Udało nam się odblokować pełen potencjał naszych konstrukcji i ponownie wracamy do Polski jako najbardziej utytułowana drużyna na świecie.

Studenci zaznaczają, że po wieloletniej przerwie od konstruowania samolotów klasy zawodniczej Regular w zeszłym sezonie postanowili do niej powrócić i już rok później udało im się zająć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, tracąc do pierwszego miejsca tylko około jeden punkt.

A konkurowaliśmy z drużynami, które budują tego typu konstrukcję od wielu lat, w znacznie liczniejszych zespołach – zaznacza Nikodem i podsumowuje: – W klasie Advanced udało nam się dopracować system detekcji markerów i autonomii PADY. Byliśmy jedyną drużyną na świecie, której udało się wykonać cały profil misji i zrzucić PADĘ autonomicznie do celu (sześć stóp, niecałe dwa metry od punktu). Generalnie wszystko szło po naszej myśli, a dzięki wnioskom wyciągniętym z zawodów na Florydzie i ciężkiej pracy między obiema edycjami osiągnęliśmy wymarzony rezultat. Nigdy jeszcze w historii AKL nie udało nam się przywieźć tylu medali z SAE. Na szczęście nadal mamy pole do udoskonaleń i kto wie, może kiedyś uda nam się przywieźć wszystko, co tylko można wygrać?

Akademicki Klub Lotniczy nie spoczywa teraz na laurach, bo przed jego członkami kolejne zawody – organizowana w Polsce Droniada. Konkurs ten wymaga głównie umiejętności przetwarzania w chmurze, uczenia maszynowego z elementami sztucznej inteligencji i połączenia detekcji zmian z mechanizmem precyzyjnego zrzutu. Tegoroczna edycja planowana jest na czerwiec.

Prestiżowe zawody konstruktorów lotniczych
SAE Aerodesign to prestiżowe zawody dla młodych konstruktorów lotniczych. Organizuje je każdego roku w trzech edycjach – West, East i Brazil – stowarzyszenie SAE International. Zawodom patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy Solidworks, a w rywalizacji uczestniczą studenckie zespoły z całego świata.

Akademicki Klub Lotniczy PWr
To jedno z pięciu kół strategicznych naszej uczelni. Działa przy Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, ale tworzą je studenci z wielu wydziałów PWr.

Od 2009 r. AKL reprezentuje Polskę i Politechnikę Wrocławską m.in. na zawodach SAE Aero Design w USA, skąd studenci przywieźli już kilkanaście medali za miejsca na podium w trzech klasach rozgrywek. Większość byłych członków koła – absolwentów PWr – pracuje obecnie w branży lotniczej.

W ostatnim czasie w klubie zmienił się zarząd, a po dużej rekrutacji do AKL dołączyło 20 nowych osób – w większości studentek i studentów pierwszego roku studiów. Obecnie koło tworzy 45 osób.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony