Przejdź do treści
Źródło artykułu

PZL Mielec dostarczył do Rumunii pierwsze śmigłowce Sikorsky S-70 Black Hawk

PZL Mielec, spółka należąca do Lockheed Martin, dostarczyła rumuńskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych pierwsze cztery wielozadaniowe śmigłowce nowej generacji S-70 Black Hawk wyprodukowane w Europie. Dwa kolejne mają dotrzeć do Rumunii do końca 2023 roku. 

Zakupiono je w ramach unijnego projektu VISION 2020. Działania przewidziane dla nowych rumuńskich śmigłowców Sikorsky Black Hawk obejmują misje poszukiwawcze oraz ratownictwa morskiego i lądowego, gaszenia pożarów, transport, jak i medyczne wsparcie w nagłych wypadkach.

Dodatkowy Black Hawk, zakupiony w ramach europejskiego projektu HeliPol, ma zostać dostarczony przed końcem roku i będzie przeznaczony dla rumuńskiej policji, co zwiększy jej możliwości operacyjne.

Śmigłowce stanowią część umowy ramowej, na mocy, której w ciągu czterech lat do Rumunii zostanie dostarczonych do 12 wyprodukowanych w Polsce S-70 Black Hawk.

„Śmigłowce Black Hawk dostarczone do Rumunii zapewniają zwiększoną gotowość podczas reagowania na sytuacje awaryjne” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes i Dyrektor Generalny PZL Mielec. „Śmigłowiec S-70 Black Hawk, zaprojektowany jest zgodnie z wymagającymi standardami wojskowymi, to platforma o podwójnym przeznaczeniu, idealna do wykonywania trudnych misji na dużych odległościach i wysokościach. Można go wykorzystywać w szerokim zakresie zadań, począwszy od pomocy w przypadku katastrof, poszukiwań i ratownictwa, poprzez transport medyczny czy ładunków, kończąc na zadaniach przeznaczonych dla straży pożarnej, czy patrolu morskiego”.

(fot. PZL Mielec)

Rumunia dołącza do międzynarodowej floty operatorów Black Hawk

Rumunia dołącza do globalnej rodziny operatorów śmigłowca Black Hawk, stając się 11. państwem i 18. klientem produkowanych przez PZL Mielec – największego polskiego eksportera sprzętu lotniczego – śmigłowców Black Hawk.

W kabinie śmigłowców zarówno w wersji lądowej, jak i morskiej znajduje się wyposażenie medyczne zaprojektowane i dostarczone przez firmę DELTAMED, integratora pojazdów ratunkowych przystosowanych do opieki nad pacjentami i ratownictwa z siedzibą w Klużu-Napoce.

Wielozadaniowy S-70 Black Hawk jest wyposażony w cyfrową awionikę, mocne silniki GE, konstrukcję płatowca o wysokiej wytrzymałości i kompozytowe łopaty wirnika o szerokich cięciwach, które zapewniają większą świadomość sytuacyjną, trwałość i bezpieczeństwo.

„Przybycie pierwszych śmigłowców Black Hawk do Rumunii to wydarzenie historyczne. Black Hawk to najbardziej wydajny i niezawodny śmigłowiec dla załóg wykonujących kluczowe misje ratownicze i gaśnicze” – powiedział Dr. Dennis Goege, wiceprezes Lockheed Martin na Europę Środkowo-Wschodnią. „Te wielozadaniowe śmigłowce zapewniają elastyczność podczas prowadzenia misji ratowniczych na dalekich dystansach i w najbardziej wymagających warunkach, dzięki swojej niezwykłej trwałości i wytrzymałości”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony